CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post Reply
User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 39484Post mihai
08 May 2013, 15:31

CONCURS DIXIT – 11.05.2013

Regulament
Numar de participanti: 24 persoane
Taxa de inscriere: 15 lei

Premii:
Locul I: Jocul 'CLEOPATRA CABOOSE' + o sticla de vin + Reviste „Harap Alb Continua” + Comics
Locul II: Jocul ‚GEM DEALER’ + o sticla de vin + Reviste „Harap Alb Continua” + Comics
Locul III: Jocul ‘SMILEY FACE’ + Reviste „Harap Alb Continua” + Comics

* in functie de numarul de jucatori, premiile oferite se pot schimba

Inscrierea in concurs se face la adresa de mail office@tarabadejocuri.ro, data limita pentru inscrieri este 10.05.2012, ora 20.00; in cazul in care o sa ramana locuri disponibile, se va prelungi termenul de inscriere pana la inceperea concursului. Locurile sunt limitate; in momentul in care se atinge pragul de 24 participanti se inchid inscrierile; se vor primi cereri si se va suplimenta in cazul in care se vor retrage din participantii inscrisi.

Programul concursului:

13.00-13.30 – Sosirea participantilor

13.30 – 14.30 – Runda 1 – se vor juca la 4 mese, fiecare masa de 6 persoane.

15.00 – 16.00 – Runda 2– se vor califica primele 3 locuri de la fiecare masa si se vor juca la doua mese a cate 6 persoane.

16.00 – 17.00 – Finala – se vor califica primele 3 locuri de la fiecare masa si se va juca finala de 6 persoane.

Se va juca cu toate variantele de DIXIT - DIXIT, DIXIT ODYSSEY, DIXIT 2 si DIXIT 3.

In cazul in care nu se inscriu suficiente persoane,numarul de jucatori la masa se va stabili in functie de numarul de participanti astfel incat sa fie numar egal de jucatori la toate mesele (3, 4 sau 5).

Criterii de departajare:
1. Numarul de puncte
2.Numarul de puncte din runda anterioara

Concurs organizat de TARABA DE JOCURI in colaborare cu LENTE&CAFEA, Revista HARAP ALB CONTINUA si COMICBOOKCITY.RO

Rautz

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 39487Post Rautz
08 May 2013, 16:14

Nu e un joc la care daca vii cu un grup de persoane sau daca ai mai multi prieteni la masa castigi?
Inside jokes, inside stories, indicii directionate catre un singur jucator de la masa etc.

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 39488Post mihai
08 May 2013, 16:22

teoretic da...de aceea am pus 4 mese, sa putem imparti lumea la mea; plus ca o sa pun ca regula sa nu fie "inside clues"...

Oricum ramane sa vedem, este primul concurs de DIXIT si vedem la fata locului ce reguli ar trebui incluse.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 39489Post Chuckila
08 May 2013, 16:31

mihai wrote:plus ca o sa pun ca regula sa nu fie "inside clues"
Nu cred ca se poate implementa o asemenea regula, mai ales in conditii de concurs cu premii.

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 39490Post mihai
08 May 2013, 16:32

(din pacate) si asta e adevarat, ramane doar la latitudinea "fair play"-ului :)

Rautz

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 39494Post Rautz
08 May 2013, 17:20

E extrem de greu de tras linia morala pentru fair play.
Scopul jocului e sa-ti ghiceasca indiciul o singura persoana. Daca stiu ca cineva de la masa e arheolog, o sa incerc sa dau un indiciu pe care el il intelege usor, ceilalti probabil greu sau deloc. Nu e un indiciu pe care numai noi doi il stim dar m-am folosit de o informatie pe care o am despre jucatori si o folosesc.
Sau un indiciu despre sah. Indicii despre lucruri comune si interes general, dar care pot fi descifrate usor doar de catre cineva expert in domeniu.

Indiciul a fost "Constanta", iar cartea corecta era un ou cu niste stele. Daca joci amical imediat il intrebi pe respectivul ce naiba a vrut sa semnifice indiciul, intr-un concurs nu poti. Si stai si te uiti gandindu-te ca ori esti tu prost si nu intelegi nimic, ori e respectivul idiot, ori triseaza.
Chiar si ceva banal cum ar fi ca nu ai vazut un detaliu de pe carte, intr-un joc amical ti se spune, in concurs n-au de ce sa-ti spuna niste straini ca ai fost orbete.

In fine, ce sa zic, concursul poate va fi un real succes, sau poate va genera vreun scandal cu posibile 'inside clues'; incercarea moarte n-are asa ca va urez mult succes!
Cred ca avem mai mult sindromul drobului de sare, ne place sa facem lucrurile bine, sa nu exista posibilitati de foul play. Insa in practica, indiferent ca e concurs sau nu, oamenii care vin la astfel de intalniri sunt prietenosi si nu apar prea des situatii neplacute.

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 39496Post mihai
08 May 2013, 18:13

corect, este o linie destul de subtire, dupa cum ai zis si tu poti da indicii doar daca stii cateva informatii despre ceilalti jucatori...

fiind la prima editie, sper sa iasa bine si sa nu fie nevoie de interventii...ramane sa vedem.

acidutzu

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 39498Post acidutzu
08 May 2013, 19:04

Daca si la Dixit ajungem sa furam mai bine ne lasam de jocuri. Dupa cum mi-a soptit si pisica mea nu se joaca pe un milion de dolari. E atat de important locul intai la Dixit? O sa-si inrameze tabelul in excel cel/cea care castiga si o pune la avizier sa ofteze babale/mosii din bloc dupa el/ea? :roll:

Rautz

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 39499Post Rautz
08 May 2013, 19:33

Stim noi o persoana care a furat un boardgame, aici e vorba de boardgame + vin + Harap Alb + Batman !

Oricum nu pune lucrurile in alb si negru, vorbim despre un joc in care e o limita de demarcatie foarte fina intre a juca bine si a juca necinstit.

Problema e ca foarte putini dintre noi au jucat vreodata Dixit competitiv, de obicei nu intereseaza pe nimeni cine castiga. Cand adaugi premiile insa, nu se stie ce va iesi, vom vedea.

acidutzu

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 39507Post acidutzu
08 May 2013, 22:42

Pentru un Batman Oana e in stare sa vina cu tot neamul, pe jumatate ii invata morse, pe ceilalti limbajul semnelor, si pe mine ma aduce sa-l tin de vorba pe Mihai.

Dar eu joc tot timpul si bine si necinstit. Inca mai am ban pe Razboi Termonuclear.

Premiile le consider mai mult simbolice, importanta este promovarea jocului, sa descopere si non-gamerii altceva decat catan si iar catan.

Daca se da vinul cu o ora mai devreme, atunci o sa aveam un Dixit serios, fara...hac...sicane.
Razboi Termonuclear! ;) Oana! ;) Fii...hac...atenta. ;) ;) ;) 27C...repet...cartea 27C a parasit cuibul.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 39508Post 26octombrie
08 May 2013, 23:27

Noi ne-am inscris (vin si cu omu' meu, sa ne facem semne pe sub masa, cu picioarele). Pot sa vin cu setul meu complet, sa desenez punctuletze pe verso, subtil? :|

pfinix

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 40013Post pfinix
22 May 2013, 10:42

cum s-a terminat concursul? N-am apucat sa ma uit pe poze.

Pana la urma cum s-a desfasurat, a fost ok, s-a jucat fair? :) Stiu ca e greu sa concurezi la un joc unde depinde atat de putin de tine daca nimeresti sau nu, totul este subiectiv, dar este si mai greu sa coordonezi si sa verifici jucatorii daca joaca cinstit sau profita de diverse situatii. Nu ai ce sa faci decat sa speri ca majoritatea sunt corecti, iar pe cei care triseaza ii putem trece pe o lista si nu mai sunt primiti data viitoare. :)

Eu, cand pot sa ajung, particip pentru competitie nu pentru premii. Nu zic ca nu ma uit inainte sa ajung si ce se pune la bataie, dar nu asta e factorul care ma convinge sa particip sau nu. Sincer orice joc e binevenit la mine acasa (chiar daca il am deja, il pot face cadou), asa ca ma lupt pentru pozitie in clasament, nu pentru premiu.

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 40018Post Krystal
22 May 2013, 11:31

Rautz wrote:E extrem de greu de tras linia morala pentru fair play.

Indiciul a fost "Constanta", iar cartea corecta era un ou cu niste stele. Daca joci amical imediat il intrebi pe respectivul ce naiba a vrut sa semnifice indiciul, intr-un concurs nu poti. Si stai si te uiti gandindu-te ca ori esti tu prost si nu intelegi nimic, ori e respectivul idiot, ori triseaza.
pai si ne lasi asa, in suspans? ce naiba a vrut sa semnifice indiciul??

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 40020Post mihai
22 May 2013, 11:33

@Pfinix - concursul s-a terminat cu bine :) Am avut 11 participanti si 3 castigatori; a fost un concurs linistit, fara "bisericute" :)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: CONCURS DIXIT - 11.05.2013

Post: # 40021Post fl0po
22 May 2013, 11:49

Krystal wrote:
Rautz wrote:E extrem de greu de tras linia morala pentru fair play.

Indiciul a fost "Constanta", iar cartea corecta era un ou cu niste stele. Daca joci amical imediat il intrebi pe respectivul ce naiba a vrut sa semnifice indiciul, intr-un concurs nu poti. Si stai si te uiti gandindu-te ca ori esti tu prost si nu intelegi nimic, ori e respectivul idiot, ori triseaza.
pai si ne lasi asa, in suspans? ce naiba a vrut sa semnifice indiciul??
schema era ca doi dintre concurenti aveau o verisoara pe care o chema Constanta....si despre care tocmai aflasera cu o seara in urma (stele) ca va avea un bebe (ou). ce trishori!!!
HACK OR GET WHACKED!

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”