Ai imaginatie? Esti pasionat? -----> Concurs

Post Reply
User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Ai imaginatie? Esti pasionat? -----> Concurs

Post: # 58174Post Teddy
27 Nov 2014, 16:09

Image



Se apropie Craciunul si cu mic cu mare, ne dorim un cadou. Preferabil un boardgame.
In urma discutiilor recente din cadrul forumului am hotarat sa las vorba si sa trec la fapte. Povestea detaliata din "culise" o veti afla in preajma Craciunului..

Regina si Nebunul impreuna cu subsemnatul dorim sa anuntam organizarea unui mic concurs.


Cui se adreseaza concursul?

Daca esti incepator in ale acestui hobby, daca ai un numar mic de jocuri in colectie (pana in 10), daca te-a prins microbul si nu iti permiti financiar sa-ti achizitionezi jocuri, atunci esti omul pe care il cautam. De ce toate aceste conditii? Ne dorim promovarea jocurilor de societate si incurajarea celor noi de pe forum. Aici ne bazam pe fair play-ul participantilor.


Ce ai tu de facut?

Pui mana pe tastatura si ne trimiti un mail in care sa ne fascinezi cu povestea ta impletita cu cea a jocurile de societate. Poti sa ne convingi cum tu incerci sa-ti confectionezi jocuri de societate pe care ti le doresti, dar nu ti le poti permite. Te poti rezuma la seri magice de jocuri sau ce iti mai trece prin cap cand vine vorba de boardgames. Dam frau liber imaginatiei. Acceptam si poze!


Ce ai de castigat?

Mailul care ne va impresiona cel mai mult va primi un boardgame. Nu vom dezvalui numele acestuia, intrucat cine isi doreste cu adevarat un boardgame se va bucura de cadou indiferent despre ce joc este vorba. In caz ca numarul participantilor depaseste asteptarile noastre(8) vom adauga un premiu special in urma unei tombole.
Va vom tine la curent.


Deadline
Concursul se incheie pe data de 19 decembrie, ora 23:59, iar rezultatul il veti afla pe 21 decembrie.
Ai la dispozitie mai bine de 3 saptamani in care sa trimiti un mail la ambele adrese: office@reginasinebunul.ro si teddy.tanase@gmail.com

Multa bafta!

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Ai imaginatie? Esti pasionat? -----> Concurs

Post: # 58176Post Imago
27 Nov 2014, 17:21

Care sunt jocurile puse la bataie? A, ok, nu e descoperit ce joc e... Hm, interesant. Ok, I'm in.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Ai imaginatie? Esti pasionat? -----> Concurs

Post: # 58202Post Teddy
28 Nov 2014, 15:49

Excelent, iti asteptam mailul! Iar ca sa eliminam suspiciunile cum ca vrem sa "scapam" de un joc de pe locul 5723 BGG, voi oferi un indiciu despre joc.

Se afla in top 200 BGG.

Urmatorul indiciu va fi anuntat saptamana viitoare.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Ai imaginatie? Esti pasionat? -----> Concurs

Post: # 58370Post Teddy
05 Dec 2014, 17:43

Timpul trece, Craciunul se apropie si odata cu el sfarsitul concursului.
Au mai ramas 2 saptamani!

Urmatorul indiciu pentru joc este...
BGG Top 100

Saptamana viitoare voi dezvalui o mecanica a jocului.
Spor la incondeiat scrisori.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Ai imaginatie? Esti pasionat? -----> Concurs

Post: # 58659Post Teddy
15 Dec 2014, 10:58

Au mai ramas 4 zile pana la sfarsitul concursului!

Cat despre indiciu, o mecanica a jocului este area control.

Va asteptam mailurile!

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Ai imaginatie? Esti pasionat? -----> Concurs

Post: # 58800Post Teddy
22 Dec 2014, 12:44

Avem un castigator!
El se numeste...

BeatU

Felicitari si multumim de participare!

Jocul castigat este
from http://www.boardgamegeek.com/image/750523
Troyes.

Am fost intrebat de cateva persoane care este istoria acestui mini concurs si de unde colaborarea Regina si nebunul & me... asa ca acum, la sfarsitul lui vroiam sa va dezvalui "misterul".

Pai sa o luam cu inceputul, acum circa 10 luni, "Ne-ai scris, ti-am dat jocul!" suna cunoscut?
M-am numarat printre castigatori. Din nefericire eu am tot fost plecat din tara si nu am apucat sa desfac jocul si sa-l savurez. Cu toate astea m-am antrenat online, ajungand la circa 60 de sesiuni de Troyes. Acum revenit temporar in tara mi-am dat seama ca desfacerea jocului nu mi-ar aduce aceeasi satisfactie pe care ar putea sa i-o aduca unui alt "forumist". Asa ca m-am consultat cu Jakkal si am decis organizarea acestui mic concurs. Am tinut sa-l implic in acest concurs intrucat el imi inmanase premiul.
Nu m-a lasat inima sa-l pun pe bursa sau olx asa ca am considerat aceasta metoda de a desemna un castigator mai indicata.
Doar perspectiva mea de Chain of Generosity.


Iata si scrisoarea cu care Andrei a castigat:
Valoarea educationala a boardgame-urilor – Daca nu ai fost la scoala, nu o sa poti citi instructiunile.

Am avut in ultimul timp mai multe discutii cu partenerii de joc despre valoarea educativa a boardgame-urilor. Eu am inceput sa joc boardgame-uri cu prietena din 2 motive:
1. Sa petrecem timp impreuna– Cu 2 sesiuni minim pe saptamana, reusim sa ne certam, sa ne acuzam de trisare, cel care pierde se supara si apoi ii trece, deci avem interactiune din plin.
2. Ca sa o invat unele principii financiare – prietena a preluat de la organizatiile unde face voluntariat 2 idei periculoase: “Carnea este rea pentru sanatate, de azi inainte nu vom mai manca carne” si “ Banii sunt un aspect putin important in viata, trebuie sa adunam experiente. Asa ca hai sa donam hainele tale la casele de copii”.
Eu sunt pasionat de la o varsta timpurie de economie, business si tehnologie. In pasiunea mea pentru simulatoare economice am descoperit versiunea electronica a Monopoly, care l-am jucat apoi zeci de partide. Am hotarat sa folosesc Monopoly ca instrument de educatie financiara a prietenei. La cat de fun imi parea mie, eram sigur ca o sa-i placa.
Din pacate, nu am gasit un boardgame care incurajeze mancarea carnii, astfel ca o vara intreaga a trebuit sa indur legume coapte in hota sau gatite “pe abur”. Din fericire, mai apoi prietena a citit un alt articol pe net, care sublinia importanta unei diete echilibrate, bogate in fier (care il gasesti in... carnea rosie de vita).
Insa pentru o lectie de educatie financiara si importanta banilor ma simteam bine pregatit. Pentru ca, jucand versiunea electronica a Monopoly, aveam impresia ca jocul real ar dura la fel, adica circa 30 minute. Asa ca am mers la piata, am inhatat un Monopoly cu 20 de lei, am mers in vizita la un cuplu, am comandat pizza, am deschis o sticla de vin, si... am facut setup –ul jocului. Apoi au urmat 5 ore de chin, in care zarurile ma urau, sotia prietenului ii daruia gratuit strazi , ca acesta sa isi costruiasca monopolul, eu am cazut de 3 ori la rand pe unicul hotel care il avea sotul, etc. Pentru mine a fost groaznic, insa prietenei mele i-a placut la nebunie. Striga entuziasmata de fiecare data cand primea ceva bani, si imi bloca monopolurile mele, refuzand sa vanda..
De aici s-a inceput hobby-ul meu, care este oarecum impartit si de prietena, a boardgame-urilor.

Un aspect important inafara de distractie la boardgame-uri este ce pot sa invat din acesta.
De fapt aceasta idee de a ma juca pentru a invata/dezvolta vine dintr-un video TED (http://www.ted.com/talks/daphne_bavelie ... anguage=en ), care l-am privit cu putin inainte de a-mi incepe acest hobby (circa 8 luni in urma).

In prezentare se spune ca de fapt jocurile video sunt bune pentru imaginatia oamenilor, managementul psihologic, atentie, multitasking, etc. Si sunt absolut de acord cu aceasta idee. Insa eu am o problema cu jocurile video – faptul ca acestea creaza dependenta. In general, fiind la un click distanta, captivante si unele chiar oferind o alternativa la viata reala (role playing), acestea pot deveni o gaura neagra a timpului liber/viata sociala. Si acest lucru este o mare bila neagra pentru mine.

Boardgame-urile insa par de departe alternativa mai buna a jocurilor video:
• Dezvolta la fel de mult atentia si concentrarea.
• Sunt un prilej de socializare, pe cand jocurile video sunt acuzate ca izoleaza social pe cei care sunt dependenti de ele.
• Datorita faptului ca ai nevoie de parteneri prezenti fizic pentru joc, ai mai putine sanse sa joci toata noaptea un joc, ca apoi sa mergi a doua zi cu ochii rosii la servici/scoala. Impulsul de a juca poate fi controlat mult mai usor la jocurile de tabla. Si acest lucru este un mare plus pentru mine. Pana la urma, in adolescenta am jucat cam toate porcariile posibile, DOTA, World of Warcraft, Lineage II, de ce m-as lasa tentat acum sa revin la obiceiurile proaste?

Insa idea ca invatam jucand are o valoare mare pentru persoanele ludice. Pe deoparte ne valideaza comportamentul ( Uite iubi, am cheltuit atatia bani pe boardgame-uri pentru ca investesc in educatia mea continua). Deja nu mai suntem “neseriosi” si “in mintea copiilor”, ci ne imbunatatim “capacitatile de comunicare”, “gestionare a resurselor”, “planificare strategica” (mama, ce serios suna), etc.

Deci, cele mai importante aptitudini care imi place sa le deprind/ intaresc prin jocurile de societate sunt:

1. Comunicarea – la acest capitol cred ca sunt imbatabile jocurile cooperative. In jocurile coop (cele bune), trebuie sa comunici mult pentru a avea vreo sansa in fata jocului. Acest tip de comunicare, cu scopul de a rezolva o provocare comuna, este de fapt destul de greu de antrenat in conditiile activitatilor zilnice.
Inteleg reticenta unor oameni de a juca jocuri cooperative, insa din punct de vedere educativ acestia pierd mult la capitolul stabilirii unei comunicari eficiente in cadrul unei echipe. E un adevarat proces, cu curba de invatare, cu stabilirea rolurilor in grup, care imi pare foarte captivant. Iar atunci cand rezolvati provocarea, satisfactia poate sa fie amplificata de simtul realizarii in comun a acestea.
2. Gestionarea resurselor limitate – Desi exista multi adepti al atitudinii (mindset) abundentei, eu sunt sigur ca am un salariu limitat si trebuie sa-mi ajunga pana la sfarsitul lunii, ba poate sa pun si ceva deoparte. Prin aceste jocuri invat gestionarea propriilor resurse, planificarea cheltuirii, etc. Este o abilitate absolut necesara in lumea in care traim, cel putin asa cred eu.
3. Invatarea mecanismelor jocului / practicarea pentru a deveni mai bun –
Imi plac jocurile la care devii mai bun daca le joci mai mult. Idea ca succesul este dependent de cunostinte si pregatire, si nu doar de faptul cum iti cad cartile este aplicabila si in viata reala. Daca exista strategii anumite pentru a juca un joc, la fel exista “best practices” pentru diferite activitati din viata reala. Daca pierzi tot timpul la Burgundy, nu ii mai da voie sotiei sa isi puna doar vaci pe pajiste. Blocheaza-i animalele care le strange, nu o lasa sa faca cascade de combo-uri. Daca dupa prima discutie cu tine fetele te ocolesc, incearca sa incepi dialogul cu “Buna, ce zi frumoasa e afara”, nu “Ce faci, fa?”

4. Auction bidding/ bluffing/ negociere –Ati incercat vreodata sa cumparati ceva sau sa vindeti? Cat de reticenti sunteti sa negociati? Cum stabiliti pretul sau cat de jos /sus este dispus vanzatorul sa mearga? Cum negociezi cu prietena, fara sa generezi un scandal monstru, la cine faci Revelionul, la ai tai sau ai ei? Iti poti da seama daca cineva te minte-n fata cu nerusinare?
Pentru dezvoltarea acestor abilitati, baga un pic de Werewolf/For Sale/ Resitance/ Archipelago.
5. Sentimentul de progres / engine-building – Sunt unele jocuri in care ai impresia ca ai inceput umil intr-o barca, iar spre sfarsitul jocului ai colonizat jumatate din univers, armatele tale sunt mari si puternice, economia abundenta, iar inamicii iti tremura de frica. Din nou, cred ca aceste jocuri simuleaza viata reala, unde in timp, depunand o doza buna de efort, si cu ceva noroc, poti evolua de la un statut mic pana in varful piramidei. Posibil ca lumea sa nu fie intr-adevar asa, deschisa pentru toti, insa exista suficiente biografii a oamenilor de succes care sugereaza ca ar fi un pic de adevar in aceasta teorie.

6. Competitia / managementul conflictului - Desi pentru a o face e prietena mea sa ii placa un joc, o las de obicei sa castige primele partide (iata de ce: http://marshaclarkandassociates.com/ima ... a_Heim.pdf), in general vreau sa castig.
Ce faci insa in momentele in care nu castigi? Cum iti pastrezi fața, dandu-i un pic credit oponentului pentru ca a jucat bine, fara a fi neparat afectat de pierdere o zi intreaga? Cum iti gestionezi emotiile in momentele tensionate ale jocului? Cum sa reactionezi elegant in momentul in care castigi, fara a-l enerva la maxim pe cel care a pierdut? Ce faci cand apar tensiuni la masa de joc, si se isca o cearta? Am abandonat multe partide pana acum din cauza unui tile pus gresit. Insa apoi, rezolvand aceste conflicte, am observat ca ne impacam mai usor cu prietena in alte certuri.

Toate aceste elemente, plus multe altele, fac boardgame-urile o experienta educationala de calitate inalta. Insa pe langa astea mai joc boardgame-urile si pentru distractie. Pentru distractie pura, de dragul pierderii timpului si a cheltuirii banilor:)
Cu ocazia asta doresc sa va urez la toti Sarbatori Fericite si fie ca mosul sa va aduce ce joc doriti voi!

The End :D

Rautz

Re: Ai imaginatie? Esti pasionat? -----> Concurs

Post: # 58802Post Rautz
22 Dec 2014, 12:49

Felicitari pentru initiativa Teddy si felicitari castigatorului, BeatU.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Ai imaginatie? Esti pasionat? -----> Concurs

Post: # 58805Post Imago
22 Dec 2014, 13:42

AAAA, Troyes, e jocul care il aveam in lista pentru cumparare, ma gandeam la un moment dat sa-l iau de pe forum. Aici chiar m-ai nimerit. L-as fi cumparat eu daca nu il primeam, insa trebuia sa astept sa imi treaca termenul (am limita la cumparat boardgame-uri, yep, viata nu e dreapta, asta e:).

Multumesc Teddy si sarbatori fericite tuturor. Boardgame cadou de Craciun, whoaa, si mai ales unul care il voiam, absolut fantastic:)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Ai imaginatie? Esti pasionat? -----> Concurs

Post: # 58812Post Chuckila
22 Dec 2014, 16:03

Felicitari BaetU pentru premiu. Si Teddy (plus Alex) pentru initiativa!

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”