Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61524Post omucu
03 May 2015, 20:34

Plu wrote: Daca faptul ca nu am votat nu-mi da voie sa comentez, atunci pur si simplu dati skip la parerea mea si sugestiile mele.
Sunt absolut convins ca domnul Costy s-a referit la faptul ca daca erau inca 20-30 oameni care nominalizau dupa cum simteau, impactul voturilor identice era mult mai mic. Asta e si parerea mea. Orice regulament, oricat de cuprinzator ar fi el, tot va avea mici scapari. Incercam sa imbunatatim de la un an la altul, am incercat si pana acum, incercam in continuare. Dar rezultatele cele mai bune sunt obtinute din libertate absoluta, nu din reglementari foarte stricte.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61525Post 26octombrie
03 May 2015, 20:46

Nu stiu daca Alin e dispus sa se justifice, si stiu sigur ca n-are de ce, insa eu pot sa zic ceva: sunt si cazuri in care chiar n-ai cum vota, daca, de exemplu, esti in afara tarii si n-ai net... Asta nu inseamna ca nu-ti pasa. Zic si eu

User avatar
Oaia Neagra
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 66
Joined: 15 Mar 2012, 22:22
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61526Post Oaia Neagra
03 May 2015, 20:47

Sa-mi spun si eu parerea, zic... :)

Nu cred ca a acuzat nimeni faptul ca daca nu a nominalizat cineva, nu are dreptul sa comenteze... dar, daca tot e sa facem asemanari sa sa vorbim de pontisme, e ca si cum ai comenta rezultatul de la alegeri fara sa fi participat la vot... Votul ar fi contat cu siguranta.

Nu a ascuns nimeni "sub pres" anumite comportamente... doar ca nu poti anula niste voturi pentru ca sunt identice sau asemanatoare atata vreme cat persoanele respective EXISTA. Nu este cazul ipotetic mentionat, gen 100 de conturi de e-mail fictive cu comentarii identice. Daca persoanele respective s-au vorbit sau au fost influentate sa voteze astfel, asta este alta problema... Si ca sa fac din nou o comparatie pontista, nu cred ca voturile din Teleorman spre exemplu au fost anulate la alegeri pentru ca au fost identice in proportie de 80% si pentru ca a existat turism electoral... anyway, asta e alta poveste...

Cert este ca e loc de mai bine si regulamentul poate fi imbunatatit. Cum a spus si Costy, si omucu, si Vick, cred ca acest @joculanuluiinromania2014 si mai ales @joculanuluiinromania2015 este deschis la idei si solutii. Problemele au fost sesizate cu siguranta de fiecare dintre membrii juriului si nu este doar cea a nominalizarilor, care fiind cea mai vizibila, evident, genereaza polemici.

Eu una apreciez ca sunt semnalizate probleme. Si nu stiu daca ma credeti sau nu, fix asta fac si eu zilnic... semnalizez probleme... catre Costy, la job si in alte situatii... asta e, defect profesional si defect de zodie, ce sa-i faci... Doar ca nu e de ajuns sa pui problemele pe tapet... Mai trebuie gasite si solutii sau macar venit cu idei "implementabile" :)

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61530Post cristianf
03 May 2015, 21:55

Eu nu inteleg ce aveti cu Ponta.

Sau a bagat si el un vot din ala tras la indigo ?

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61617Post CostyBGB
08 May 2015, 23:12

Finalistele pentru categoriile Incepatori si Avansati – Jocul Anului in Romania 2014 au fost anuntate! http://www.jocul-anului.ro/stiri/finali ... ania-2014/
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61619Post DanielIndru
09 May 2015, 14:12

Deci in opinia publicului romanesc si a juriului de specialitate, Praetor (1500 pe BGG) si Versailles (2400 pe BGG) sunt mai bune decat Star Wars: Imperial Assault, Castles of Mad King Ludwig, Imperial Settlers, Deus, AquaSphere, Panamax, Orléans, La Granja, ZhanGuo.

Nu ca pozitia in top BGG ar conta la ceva, dar uneori e un numar care gadila urechile in mod placut. De exemplu, jocurile astea sunt in top 600 si au fiecare nota medie peste 7.5. Jocurile lui LEX au maxim 6.8.

Si inca ceva: nici Praetor si nici Versailles nu au fost prezente la cele 3 intalniri nationale din ultimele 6 luni, in schimb celelalte au fost jucate din belsug.
Ori am avut noroc sa dau peste jucatori ce apreciaza lucrul bine facut, ori a fost doar o coincidenta fericita.
Ori oamenilor in general nu prea le pasa cine primeste "distinctia" Jocul Anului si prefera doar sa se joace jocuri bune.
Ceea ce inseamna ca altii pot profita de sistem si pot impinge in fata tot felul de mediocritati. Dupa cum am vazut ca se poate si acum 3 ani.

Mie mi-e putin jena sa arat cuiva din afara tarii finalistele la categoria avansati. Mi-e ca-si face o parere proasta despre mine, ca jucator de boardgames.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61622Post Chuckila
09 May 2015, 16:07

DanielIndru wrote:Deci in opinia publicului romanesc si a juriului de specialitate
Fara "si", primele 4 jocuri finaliste la categoria avansati au fost votate de public. Juriul de specialitate a decis urmatoarele doua si va decide castigatoarea.

Vom vedea la final care dintre cele 6 va reprezenta jocul anului. E putin prematur sa sarim la concluzii, chiar daca postul tau a luat un VP (si) de la mine.

PS: Daca vrei sa vezi care ar fi cele 3 jocuri care ar merge in finala automat dupa opinia juriului de specialitate, e destul de simplu. Vezi ce am votat fiecare dintre jurati (in calitate de 1/X din numarul de votanti) si primele 3 sunt raspunsul.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61623Post Chuckila
09 May 2015, 16:18

M-ai facut curios.

Am avea asa:
Five Tribes - 6
Alchemists - 5
Zhanguo - 5

Castles - 4
Kanban - 4
La Granja - 3
Istanbul - 3

Ceea ce inseamna ca in afara de cele doua jocuri mai sus amintite, jucatorii din Romania sunt in zona. Alchemists si Istanbul, jocuri bune, se regasesc si pe lista noastra. Fara ele ar mai fi intrat si Five Tribes automat, plus Dungeon Lords Anniversary care trebuie discutat daca isi are locul pentru editiile viitoare. Daca nu era el, era Kanban.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61625Post DanielIndru
09 May 2015, 16:50

Poate tocmai de aceea e bine sa renuntati la abordarea asta hibrida, unde un grup restrans de oameni face niste nominalizari mai mult sau mai putin "dupa ureche" si un alt grup si mai restrans "peticeste" rezultatele pentru a adauga jocurile bune in finala.
Dupa mine, aveti 2 solutii:

1. Avand de acum o componenta a juriului destul de consistenta si o experienta de cativa ani, puteti sa declarati voi finalistele in functie de preferinte.
In cazul asta se poate pune in practica si ce isi doreste Costi:
CostyBGB wrote:"sa oferim producatorilor/importatorilor romani directii in alegerea jocurilor cerute de comunitatea jucatorilor din Romania."

2. Analizati piata din Romania asa cum este ea, faceti rost de cifre de vanzari pentru jocurile publicate in 2014, sintetizati "best sellers" si apoi fie il declarati direct pe cel mai vandut drept jocul anului, fie lasati publicul sa voteze care e cel mai bun din cele mai vandute 5.
PRIMUL DAR: e nevoie sa aveti un public mult mai numeros care sa voteze. Pentru ca 50 de oameni din care 20 sunt impinsi de la spate de LEX nu reprezinta mai nimic.
AL DOILEA DAR: cam perioada asta e momentul in care se poate incepe strangerea datelor legate de vanzari, nu mai devreme. Jucatorul "average" roman nu merge la Essen si nici nu cumpara un joc nou imediat ce il vede pe raft.

In situatia asta chiar s-ar crea o imagine reprezentativa a gusturilor jucatorilor romani.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61626Post Chuckila
09 May 2015, 17:07

Am mai discutat topicul asta si la Belis, nu intru in discutii interminabile. Nu am nici timpul, nici energia necesara, imi stii argumentele si pozitia. La fel cum si eu stiu ca ai imaginea formata, nu vei renunta la ea oricate argumente ai auzi.

Premiul se numeste "Jocul Anului in Romania". Nu se numeste "Jocul Anului in Perceptia a 8 Jurati" sau "Cel Mai Bine Vandut Joc al Anului in Romania". Dorim sa auzim si parerea jucatorilor din Romania - modalitatea prin care ei pot sa isi exprime parerea este prin aceste nominalizari.

Cat despre sugestiile tale. Incerci sa elimini posibilitatea de a altera rezultatele, insa in optiunea doi propui sa voteze publicul castigatorul. Perfect! Plangem ca au intrat doua jocuri pe care sunt considerate de oameni aici pe forum ca au intrat pe nedrept, insa atunci cand se decide castigatorul absolut prin vot "popular", subit lumea o sa devina usa de biserica. Tot la punctul doi, ceri cifre de vanzari. Sa fim seriosi, ce face Costy, cere fiecarui magazin sa ii trimita bilantul contabil pe tot anul?! Ca asa si Paka poate sa spuna ca a vandut la finalul anului 486 de La Granja, Viceroy sau Progress (il dau exemplu pe el tocmai ca imi permit) si sa influenteze finalistele.

Singura problema la modul actual de alegere a finalistelor este ca nu avem o masa critica destul de mare de votanti. Aceste devieri de la norma, de 20-40 jucatori care toti voteaza in aceeasi directie nici nu s-ar simti daca am avea 300-400 de votanti.

Din nou, curiozitatea m-a facut sa ma uit la anterioarele editii. Am avut asa:

Editia 2012: 36 persoane care au nominalizat
Editia 2013: 25 persoane
Editia 2014: 64 persoane

Modelul nu are nimic, noi trebuie sa ne intetim eforturile pentru a convinge cat mai multi oameni sa isi exprime parerile.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61627Post DanielIndru
09 May 2015, 17:10

Chuckila wrote:Am mai discutat topicul asta si la Belis, nu intru in discutii interminabile. Nu am nici timpul, nici energia necesara, imi stii argumentele si pozitia. La fel cum si eu stiu ca ai imaginea formata, nu vei renunta la ea oricate argumente ai auzi.
Speram sa aud si de la ceilalti jurati o parere, ca pe a ta o stiu, evident. :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61628Post DanielIndru
09 May 2015, 17:15

Chuckila wrote: Premiul se numeste "Jocul Anului in Romania". Nu se numeste "Jocul Anului in Perceptia a 8 Jurati" sau "Cel Mai Bine Vandut Joc al Anului in Romania". Dorim sa auzim si parerea jucatorilor din Romania - modalitatea prin care ei pot sa isi exprime parerea este prin aceste nominalizari.
Daca altii pot sa-si asume rolul asta, si voi ati putea: http://www.spielportugal.org/about

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61629Post Chuckila
09 May 2015, 17:19

DanielIndru wrote:Daca altii pot sa-si asume rolul asta, si voi ati putea: http://www.spielportugal.org/about
Dupa cum ziceam, pentru mine ala nu e jocul anului in Portugalia. E jocul anului in grupul de prieteni al celor care organizeaza LeiriaCon.

Google Translate:
About Us
Spiel Portugal is a group of friends in Leiria, Portugal, whose great common passion, board games.


Pentru mine jocul ala reprezinta Portugalia mult mai putin decat reprezinta Spiel de Jahres cel mai bun joc al anului.

Pe de alta parte insa, da. SpielPortugal este probabil cel mai bun titlu la care poate aspira un joc complex. Putea insa la fel de bine sa fie din Congo cei care acordau premiul. (Bine, ajuta ca unul sau doi congolezi din acel juriu sa aibe sub centura jocuri ca Vinhos, Madeira, Panamax, etc)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61630Post VickdaReaper
09 May 2015, 17:30

DanielIndru wrote:Poate tocmai de aceea e bine sa renuntati la abordarea asta hibrida, unde un grup restrans de oameni face niste nominalizari mai mult sau mai putin "dupa ureche" si un alt grup si mai restrans "peticeste" rezultatele pentru a adauga jocurile bune in finala.
Eu unul prefer o chestie hibrida, care sa implice atat publicul, cat si o suma de jucatori dedicati in alegerea premilor obtinute. Asta pentru ca (1) fara public, nu putem sa numim jocurile ca fiind cel mai bune in Romania, ci doar pentru un anumit grup de oameni; si pentru ca (2) fara un grup de jucatori dedicati nu putem sa facem o comparatie cat mai obiectiva intre jocurile ajunse in finala sau intre finaliste si jocurile bune lansate in ultimii x ani (unde x ar trebui sa fie mai mare decat 10).
DanielIndru wrote: Dupa mine, aveti 2 solutii:

1. Avand de acum o componenta a juriului destul de consistenta si o experienta de cativa ani, puteti sa declarati voi finalistele in functie de preferinte.
In cazul asta se poate pune in practica si ce isi doreste Costi:
CostyBGB wrote:"sa oferim producatorilor/importatorilor romani directii in alegerea jocurilor cerute de comunitatea jucatorilor din Romania."
Tot o parere personala, numarul de jurati este inca mic pentru a ne putea baza doar pe parerea lor. Daca am fi macar 20-25 de persoane, atunci altfel s-ar discuta implementarea unei astfel de solutii.
DanielIndru wrote: 2. Analizati piata din Romania asa cum este ea, faceti rost de cifre de vanzari pentru jocurile publicate in 2014, sintetizati "best sellers" si apoi fie il declarati direct pe cel mai vandut drept jocul anului, fie lasati publicul sa voteze care e cel mai bun din cele mai vandute 5.
PRIMUL DAR: e nevoie sa aveti un public mult mai numeros care sa voteze. Pentru ca 50 de oameni din care 20 sunt impinsi de la spate de LEX nu reprezinta mai nimic.
AL DOILEA DAR: cam perioada asta e momentul in care se poate incepe strangerea datelor legate de vanzari, nu mai devreme. Jucatorul "average" roman nu merge la Essen si nici nu cumpara un joc nou imediat ce il vede pe raft.

In situatia asta chiar s-ar crea o imagine reprezentativa a gusturilor jucatorilor romani.
Aici e mai complicat. In primul rand, cel mai vandut joc nu este neaparat si cel mai bun. Dintr-o suma de motive, unele cantitative, altele calitative.

Apoi, a pune publicul sa voteze cel mai bun joc dintr-un top de cele mai bune vandute este putin pleonastic. Eu unul as considera ca in conditiile unui astfel de vot, daca nu ar fi ales cel mai vandut joc intr-un an ca fiind si cel mai bun, rezultat ar fi cel putin curios, daca nu chiar nerealist. Si nici nu vreau sa deschid cutia Pandorrei cu privire la vicierea rezultatelor in caz de vot popular.

Legat de primul dar, eu mi-as dori ca fiecare persoana care joaca cel putin 1 joc pe saptamana sa vina sa nominalizeze si sa voteze in cadrul acestor premii. Dar dupa cum ai putut vedea si singur, sunt destule persoane care aleg sa nu o faca. Binenteles, fiecare e liber sa participe sau nu in cadrul procesului de alegere a jocurilor. Problema e ca noi, jurilul, nu putem sa rugam pe nimeni sa participe cu o lista de nominalizari sau cu cateva voturi. Participarea este pur optionala si la alegerea fiecaruia.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

m4r1us

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61631Post m4r1us
09 May 2015, 18:02

Chuckila a exprimat problema cel mai bine:
Singura problema la modul actual de alegere a finalistelor este ca nu avem o masa critica destul de mare de votanti. Aceste devieri de la norma, de 20-40 jucatori care toti voteaza in aceeasi directie nici nu s-ar simti daca am avea 300-400 de votanti.

Din nou, curiozitatea m-a facut sa ma uit la anterioarele editii. Am avut asa:

Editia 2012: 36 persoane care au nominalizat
Editia 2013: 25 persoane
Editia 2014: 64 persoane

Modelul nu are nimic, noi trebuie sa ne intetim eforturile pentru a convinge cat mai multi oameni sa isi exprime parerile.
Nu vad nimic gresit in rezultate, avand in vedere nr celor ce au votat. Ma amuză ideea cu "i-a împins Lex de la spate". Daca esti prieten macar cu unul din ei pe facebook ai vedea ca ei chiar joacă jocurile alea si le plac. De ce ar vota ceva ce nu au jucat? Asta e parerea lor si ar trebui respectată. Ba mai mult, grupul ala ar trebui sa fie exemplu si pt ceilalti jucători: ei joacă si votează pt ca LE PASĂ. A fost o grămadă de timp la dispozitie pt voturi. Cui i-a păsat a facut-o. Iar rezultatul final reflectă parerea celor cărora le pasă.

Oare votul meu e valabil, atata vreme cat nu mai sunt acolo? :?

User avatar
Oaia Neagra
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 66
Joined: 15 Mar 2012, 22:22
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61639Post Oaia Neagra
10 May 2015, 10:40

Oare votul meu e valabil, atata vreme cat nu mai sunt acolo? :?
Adica... Ai voie sa alegi Presedintele Romaniei si nu ai avea voie sa alegi Jocul Anului in Romania???!!! :shock:

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61649Post omucu
11 May 2015, 09:07

Premiu fara controverse nu exista. Incercam sa perfectionam sistemul de la o editie la alta, in schimb nu schimbam regulile in timpul jocului. Exact cum fata de anul trecut am scazut limita de game weight sa nu ne mai trezim cu jocuri ca BattleLore sau Seasons la incepatori, exact asa vom discuta despre cum putem face ca lista de jocuri calificate in finala sa fie cat mai relevanta. Feedbackul comunitatii e intotdeauna bine venit. E greu de zis ca jocuri traduse in limba romana, cu o penetrare mare pe piata nu sunt si apreciate cu adevarat de un grup de oameni. Cum zice si Chuckila, daca baza de votanti ar fi mai mare, n-ar exista probleme. Am niste propuneri, dar le vom discuta in primul rand in cadrul juriului.
Pe de alta parte, daca ma uit la jocurile care au castigat editiile trecute, aceastea sunt relevante. Tzolk'in si Madeira sunt jocuri foarte bune. Augustus a ajuns acolo din lipsa de competitie pe partea de jocuri de incepatori. In 2014 au fost foarte multe jocuri bune de incepatori, eu as avea un pic de rabdare sa vedem ce castigatori o sa fie si anul asta, am incredere in colegii din juriu si sunt convins ca vom avea jocuri bune la ambele categorii. O mai zic o data, sistemul nu e gresit, chiar daca se poate un pic abuza de el.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61667Post omucu
11 May 2015, 15:14

Am facut un geeklist si cu editia de anul acesta.

Geeklist jocul anului 2014

Rautz

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61672Post Rautz
11 May 2015, 16:17

omucu wrote:Am facut un geeklist si cu editia de anul acesta.

Geeklist jocul anului 2014
Poate modifici totusi peste tot 'begginers' in 'beginners' :tu:

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61673Post omucu
11 May 2015, 16:37

Rautz wrote:
omucu wrote:Am facut un geeklist si cu editia de anul acesta.

Geeklist jocul anului 2014
Poate modifici totusi peste tot 'begginers' in 'beginners' :tu:

oops! done! nu a trebuit chiar peste tot, in primul loc am scris bine :P asta se intampla cu graba si cu copy-paste :oops:

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”