Race for the Galaxy - video tutorial

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
adixor

Race for the Galaxy - video tutorial

Post: # 1183Post adixor
24 Feb 2010, 20:00

Salut

Super-review-ul lui VickdaReaper de aici mi-a amintit de un super tutorial de Race al unui din cei care au ajutat la crearea jocului. Wei-Hwa Huang a lucrat impreuna cu Tom Lehmann la iconografia jocului precum si alte idei (si din cate stiu si la extensii, s-ar putea sa fie chiar cel care a creat modul de joc Solo din extensia Gathering Storm).

Review-ul/tutorialul lui Wei-Hwa:

partea 1:



partea 2:



partea 3:


chrislove

Re: Race for the Galaxy - video tutorial

Post: # 1333Post chrislove
03 Mar 2010, 01:25

Dupa ce am jucat o data jocul, mi se parea ca imi scapa totusi ceva (la partea de strategie). asa ca m-am uitat la revew-urile video (nu stiu daca chiar astea) si m-a ajutat f mult atunci cand tipul explica de ce prefera sa puna o anume carte jos si de ce nu alegea alta. Asta nu inseamna ca aplic mereu :), uneori imi place sa ma "prostesc" incercand si alte modalitati de castig, care nu mereu mi-au iesit invingatoare, dar a meritat incercat.
Mie mi se pare ca e genul de joc pe care il inveti cu timpul...

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Race for the Galaxy - video tutorial

Post: # 1354Post VickdaReaper
03 Mar 2010, 09:30

In general, jocurile de carti se invata o data cu trecerea timpului si cu experienta capatata. Am vazut nu doar o data situatii in jocuri de carti in care exista o diferenta mare de joc si scor intre 2 jucatori cu un pachet 90% asemanator si bazat pe aceleasi puncte tactice (in CCG-uri). Mi se pare natural ca cu un acelasi pachet, in functie si de ce carti ai la dispozitie la momente consectuive de timp, 2 persoane sa aibe o viziune cu o minima diferenta fata de a celuilalt, dar si sa ofere raspunsuri diferite la situatiile de joc si la cartile adversarului.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

chrislove

Re: Race for the Galaxy - video tutorial

Post: # 1391Post chrislove
03 Mar 2010, 16:08

da, si tocmai asta e frumusetea jocurilor. de ex la Through The Ages (un joc de strategie, civilizatie, noroc minim), ma uitam cu mirare cum plecam de la acelasi nivel dar in cateva ture deja eram f diferiti ca situatie, pt ca fiecare are alte strategii (unii sunt mai conservatori, merg la sigur, altii se risca mai mult ).
ma gandeam o data ca e ca in viata. daca la 14 ani de ex mai multi copii au aceeasi situatie, in cativa ani lucrurile se pot schimba radical in functie de evolutia fiecaruia.
intr-un fel, simplist vorbind, boardgame-urile se aseamana cu viata (unele din ele). pt ca tinzi sa aplici acelasi stil. si e misto ca poti sa vezi la scara mica diferenta de abordare intre diferite persoane.

sper ca nu am fost prea vaga si ca s-a inteles ceva :)

haretel

Re: Race for the Galaxy - video tutorial

Post: # 1395Post haretel
03 Mar 2010, 16:39

hmmm; depinde cat de mult te implici in jocuri, Chris ...
Cunosc oameni foarte seriosi in ceea ce fac in viata de zi cu zi si care risca mult in jocuri

chrislove

Re: Race for the Galaxy - video tutorial

Post: # 1396Post chrislove
03 Mar 2010, 17:07

A, pai am uitat sa zic ca asta e alta parte misto: poti sa experimentezi mult in jocuri, ceea ce nu ai face in mod normal in viata de zi cu zi....normal, nu ai ce pierde (decat un joc :) ).

Oi fi eu o persoana mai filozofica si vad prea multi cai pe pereti :D

haretel

Re: Race for the Galaxy - video tutorial

Post: # 1397Post haretel
03 Mar 2010, 17:21

nu, nu
imi place cum graiesti
si eu ma gandesc cateodata la aspectele astea cand ma joc (mai ales la jocurile la care fiecare isi rumega bucatica lui/ei)

adixor

Re: Race for the Galaxy - video tutorial

Post: # 1399Post adixor
03 Mar 2010, 19:35

imi amintesc acum de discutiile interminabile despre violenta in jocuri.. de exemplu imi place sa fac in jocuri multe lucruri care nu le fac in realitate (asta si pentru ca nu am o arma :)). in jocuri nu patesc nimic, nici eu nici altii. cel putin daca nu traim intr-un Ender's Game (cititorii de SF stiu de ce :D)

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”