Le Havre

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Le Havre

Post: # 25399Post imba
17 Apr 2012, 14:02

La mine in grup, exista unu' care de obicei citeste foarte bine regulamentul si eventual joaca 1-2 ture de test si dupa aia le prezinta "filmul" si celorlalti cu mentiunea ca mai poate fi verificat manualul daca exista neclaritati. Astfel, se scurteaza mult timpul de invatare a unui joc nou de catre toti jucatorii. Bineinteles, cine citeste regulamentul, mai citeste si forumuri, strategii, probleme, FAQ, etc. avand astfel un mic avantaj la inceput. :)

tocumarian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 120
Joined: 01 Jul 2010, 12:08

Re: Le Havre

Post: # 25401Post tocumarian
17 Apr 2012, 14:07

Mai gasesti si la linkul urmator o descriere buna a jocului:
http://howtoplaypodcast.com/episodes/ep ... -le-havre/

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Le Havre

Post: # 25404Post Chuckila
17 Apr 2012, 14:18

Odata ce ati citit regulamentul cap-coada, faceti referire doar la Condensed Rules for Le Havre.

tenny

Re: Le Havre

Post: # 25414Post tenny
17 Apr 2012, 14:47

from http://www.boardgamegeek.com/image/440270


Town Hall are acolo valoare 6 si Cost: 30. Ca sa o cumperi platesti 30. Corect?

Dar Church are doar valoare 26, fara Cost: x. Ce se intampla aici?

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Le Havre

Post: # 25417Post suf
17 Apr 2012, 14:53

Town Hall costa 30 daca o cumperi, apoi valoreaza doar 6.

Church are costul egal cu valoarea (26). Majoritatea cladirilor sunt asa. Town Hall, Bank si barcile sunt cateva exceptii.

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Le Havre

Post: # 25466Post adixor
17 Apr 2012, 19:16

ideea cu jucatul solo cateva runde este de aur.. daca lucrati "nestructurat" o sa aveti parte mai mult de frustrare ("cum facem asta", "cum face astalalta?" etc). Asa majoritatea intrebarilor se vor clarifica de cel care se sacrifica sa invete jocul. Si nu merge niciodata asta cu "ne uitam toti pe regulament" sau oricum, nu la jocuri cu regulamente de 10 pagini+ ca Le Havre.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Le Havre

Post: # 25483Post Mono
18 Apr 2012, 00:58

Chiar azi am jucat Le Havre pentru prima oara, lucru pentru care ii multumesc lui Vick! Nu cred ca i-a luat mai mult de 15 minute sa ne explice, mie si lui MD. Setup-ul l-a facut pac-pac. Este adevarat ca am jucat pe o varianta mai simpla cu mai putine runde si cu cateva cladiri lipsa, dar oricum, repede ne-am dat seama ce avem de facut.

Ma declar "groupie" al jocului.

Deci daca nu deztelenesti, te ajut :) Daca nu-ti place, ti-l cumpar/schimb :D

tenny

Re: Le Havre

Post: # 25490Post tenny
18 Apr 2012, 08:23

Am mai jucat o tura aseara. :D
Gata.
Nu ne-am mai incurcat in reguli.
Foarte tare jocul.
La noi in grup cititul regulamentelor e un chin (de lene). Cred ca asta e problema. :D

Oricum cu ajutorul vostru am lamurit niste chestii care cred ca ne luau o gramada. :tu: :tu: Multumesc din nou. :sy:

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Le Havre

Post: # 25495Post adixor
18 Apr 2012, 09:24

mission accomplished :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Le Havre

Post: # 25502Post Chuckila
18 Apr 2012, 10:33

tenny wrote:La noi in grup cititul regulamentelor e un chin (de lene). Cred ca asta e problema. :D
Yup, problem identified. Sunt unele jocuri unde regulamentul trebuie citit, intins jocul conform setup-ului si miscat putin cuburile/figurinele/tokenurile/etcurile pentru a intelege cum decurge o runda cap-coada. Fara a avea pe cineva care sa fi facut inainte acest lucru, excercitiul jocului in 4-5 devine doar o mare sursa de frustrare.

Chiar citeam la un moment dat pe BGG un top al "acelor lucruri" care fac board gamerii sa nu se mai intoarca la jocuri care de altfel ar fi bune. Si pe primul loc, de departe, era "trying the game while reading the rulebook". In loc sa se savureze mecanicile, se joaca cu reguli intelese gresit (care probabil modifica radical jocul), se sta mai mult decat se joaca. Big "No! No!"

bennu

Re: Le Havre

Post: # 33096Post bennu
14 Jan 2013, 19:19

Am si eu niste intrebari (pana acum am folosit "regulile casei"):
- Daca la o tura folosesc o cladire, iar la urmatoarele ture doar iau bunurile de pe diverse oferte, imi las discul in cladirea folosita?
- La sfarsitul unei runde (cand se plateste mancarea si apare o noua nava) discurile raman in cladiri asa cum erau?

Altceva ce nu am inteles e rostul discurilor cu mancare de asezat in "Buttery" - mi se par niste piese in plus pe care putem sa nu le folosim (informatia exista deja pe cartile navelor).

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Le Havre

Post: # 33098Post VickdaReaper
14 Jan 2013, 19:49

Raspunsurile la ambele intrebari sunt "Da!" Daca nu iti muti discul pe alta cladire, el va tine cladirea ocupata la infinit. Iar la sfarsitul unei runde, discurile nu "se intorc acasa", ci raman pe cladirile pe care erau.

Iar discurile despre care vorbesti sunt optionale. Poti sa le privesti ca inutile sau nu, cum preferi.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Le Havre

Post: # 33104Post DanielIndru
14 Jan 2013, 20:39

Discurile sunt bune cand ai 2-3-4 nave si nu vrei sa numeri in fiecare runda cata mancare iti da fiecare. ;)

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”