Roma - errata/reguli updatate

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
adixor

Roma - errata/reguli updatate

Post: # 28Post adixor
25 Dec 2009, 01:25

Si eu si ea suntem mari maniaci de Roma. Inca nu am gasit un joc care sa concentreze asa bine distractia dar si strategia si norocul in 15-30 minute ca acesta. Acum cateva zile pe un alt forum eram intrebat de cartea "Mercator" care pare sa dezechilibreze jocul. De fapt nu pare, chiar o face, de aceea a aparut destul de rapid si o mica colectie de reguli uneori sarite de jucatori din graba, altele adaugate dupa lansare de designer, reguli super utile pentru balansarea jocului printre altele. Le-am gasit, folosit, placut si vi le recomand si voua acum:

1. cea mai importanta modificare: Mercator nu poate fi folosit decat pentru a cumpara maxim 3VP per activare (pt 6 gold). Fara aceasta limita, strategia Mercator este greu de combatut. Regula duce logic la limita de 9VP cumparati per tur, daca puteti activa cartea de 3 ori
2. Mercatus la activare va da cate un VP de la oponent, nu din banca (eroare in reguli)
3. Essedum poate fi activat de mai multe ori si va scadea protectia proportional (daca inainte de atac activati Essedum de 2 ori sau activati 2 carti Essedum separate, cartile adversarului pierd 4 aparare)
4. 2 x Turris inseamna protectie +2. Totusi, Turris nu se apara una pe alta!. Daca aveti 2, toate cartile (mai putin Turris) au protectie +2 dar cartile Turris in sine au protectie +1 fiecare.

Happy gaming!

p.s. linkul original este aici http://www.boardgamegeek.com/file/downl ... _Notes.doc dar aveti nevoie de cont.

coco

Re: Roma - errata/reguli updatate

Post: # 6715Post coco
10 Aug 2010, 17:33

haruspex- jucatorul poate alege orice carte din teancul de carti cu fata in jos. Intrebare: alege una intamplator din teanc, pe nevazute, sau intoarce teancul cu fata in sus....se uita prin teanc si alege ce doreste, dupa care le amesteca din nou?
Off topic: am vazut reviewul tau la roma, m-am interesat in amanunt despre reguli, deja le stiu, problema e ca nu il am si nu prea se anunta prea curand pe siturile de jocuri in romania. (Nasol sa sti despre joc, sa sti regulile si sa nu il poti juca). Daca as cumpara Arena roma 2 ar fi la fel de frumos si interesant jocul sau farmecul specific jocului roma 1 nu poate fi oferit de roma2? Multumesc anticipat ptr lamuriri si pareri.

haretel

Re: Roma - errata/reguli updatate

Post: # 6716Post haretel
10 Aug 2010, 17:36

se uita la carti si-si alege ('pe vazute')

adixor

Re: Roma - errata/reguli updatate

Post: # 6725Post adixor
11 Aug 2010, 10:39

@coco: am jucat mai putin arena. nu as putea sa-ti spun daca este mai bun sau mai rau pentru ca tine de preferinte. are carti interesante, dar recunosc ca roma a ramas jocul meu de suflet (l-am avut cu cel putin un an inainte de arena). sunt insa convins ca daca as fi avut arena intai, mi-ar fi placut mai mult decat roma :). oricum, eu le vad echivalente ca jocuri, tine de preferinta ce carti iti plac mai mult. si arena are carti interesante dar recunosc ca imi place simbolistica din roma (la arena trebuie mereu sa stau sa citesc ce fac cartile pentru ca inca nu le-am invatat pe toate).

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”