Activity versiunea 2

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Mada

Activity versiunea 2

Post: # 48485Post Mada
07 Jan 2014, 01:54

Salut.
Am vazut ca a aparut pe piata (probabil de ceva timp) varianta 2 de la Activity.
Stie cineva daca la varianta 2 au fost imbunatatite traducerile ? (am jucat prima varianta si unele traduceri erau chiar aiurea).

Multumesc

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Activity versiunea 2

Post: # 48628Post Teddy
10 Jan 2014, 17:59

Eu am incercat o singura varianta de activity insa nu stiu ce varianta era.. stiu doar ca avea cutia verde :)

Traducerile din engleza erau graoznice.. si undeori aproape imposibil sa desenezi "toc de geam de sticla" sau alte aberatii similare..si intr-un minut..

Jocul este foarte fain ca idee, insa in grupul meu de prieteni am decis sa improvizam.. drept urmare..ne impartim pe 2 tabere..de regula fete vs baieti
si scriem noi biletele cu ce cuvinte dorim sa se mimeze/deseneze/vorbeasca..
Jocul devinde de 10 ori mai amuzant si am marit si limita de timp..1min pt vorbit..sau chiar 30 sec.. 2 min pt desen si 3 min pt mima.. putem prelungi timpul subiectiv..in sensul ca nu jucam pentru a castiga ci pentru a ne distra..drept urmare daca un cuvant sau un grup de cuvinte este chiar amuzant de ghicit..prelungim timpul aproape nelimitat..
Fixam de regula limita la 3 cuvinte de ghicit dar in caz exceptional putem depasi daca este ceva amuzant.

Si ca sa-ti dau exemple de cuvinte puse de noi..
jack daniel's tennessee whiskey old number 7 - eh, asta am avut eu de desenat ultima data..si nu castigam punctele pana nu se ghiceau toate cuvintele de pe biletel..
Salvati Rosia Montana
sau versuri din melodii..

Tot ce trebuie sa faci este sa dai frau liber imaginatie si distractia e asigurata :P

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Activity versiunea 2

Post: # 48630Post nqq
10 Jan 2014, 18:05

asa am jucat si noi odata , tot cu biletele scrise de noi....
jucam mereu fete vs baieti..asa k lupta e intotdeauna crancena...dar si foarte fun

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Activity versiunea 2

Post: # 48635Post Teddy
10 Jan 2014, 18:35

Noi, baietii pierdem de fiecare data.. dar asta pentru ca noi nu vrem sa le dam cuvinte imposibile.. dar cand le pica in biletel.."shaorma cu de toate" mai mare dragul sa le lasam sa ghiceasca :P

Mada

Re: Activity versiunea 2

Post: # 48648Post Mada
11 Jan 2014, 02:03

Foarte buna ideea cu cartile scrise de jucatori.
Activity 1 are cutia albastra iar Activity 2 vad ca este verde.

Tabla pentru versiunea 2 este : Tabla
Teddy, ce ai jucat tu avea tabla asa ?

Multumesc

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Activity versiunea 2

Post: # 48653Post Teddy
11 Jan 2014, 04:55

Nu recunosc tabla..deci as zice ca nu este cea pe care am jucat..

Dar era verde cutia, macar atata imi amintesc :D

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Activity versiunea 2

Post: # 48668Post nqq
11 Jan 2014, 15:08

asta e tabla de la activity -original , cutia verde,"editura" Piatnik. Probabil este versiunea noua. asta o am si eu.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Activity versiunea 2

Post: # 49240Post iuli212
24 Jan 2014, 13:25

Am jucat eu ambele variante de la Activity si da, Activity 2 este clar imbunatatit. Nu am intalnit nicio problema cauzata de cuvintele din carti (ceea ce se intampla foarte des la 1), iar tabla mi s-a parut foarte bine refacuta (la modul ca alterneaza actiunile jucatorului si in unele momente alegi valoare in puncte a cartilor in functie de unde se va opri pionul, pentru a urma o actiune preferata de urmatorul jucator). Mi se pare si mult mai competitiv 2, deci clar il recomand in cazurile in care poti alege varianta.

Mada

Re: Activity versiunea 2

Post: # 49258Post Mada
24 Jan 2014, 21:55

Multumesc pentru precizari Iuli. :)
Speram sa fi facut ceva cu traducerile aiurea din versiunea 1 si aveam nevoie de o confirmare.

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”