Pastiche vs Fresco

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
danutzek
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 180
Joined: 10 Sep 2011, 19:35
Location: Iasi

Pastiche vs Fresco

Post: # 49937Post danutzek
07 Feb 2014, 17:22

Buna ziua

Ati jucat unul dintre aceste jocuri? Sau ambele? M-ar interesa o comparatie intre ele. Nu am un anumit criteriu dupa care sa le compar,asa ca orice comentariu al dvs nu va fi decat unul pozitiv in vederea luarii unei hotarari. Nu stiu spre care sa optez. Amandoua mi se par,vizual vorbind,foarte atragatoare. Am vazut pe bgg ca Fresco e mai bine cotat,si relativ mai complex pentru ca implica mai multe decizii. Daca ar fi sa conteze,as dori sa stiu care dintre acestea se joaca mai bine in 2 jucatori.

Va multumesc.

Rautz

Re: Pastiche vs Fresco

Post: # 49938Post Rautz
07 Feb 2014, 17:33

Iti spun din perspectiva cuiva care a jucat un singur joc de Fresco si multe de Pastiche:
-Fresco e un worker placement destul de slab la baza. Decizii putine si neinteresante, nu prea simti tematica foarte mult. Pentru ca are o suta de extensii, e posibil ca unele din acestea sa faca jocul mai interesant, noi n-am incercat. A fost o experienta mizerabila, atat pentru mine cat si pentru MandrulDuce, cu care am jucat.
-Pastiche e practic un puzzle, iti pui in gand sa 'pictezi' tabloul x, si incerci sa gasesti modalitatea cea mai buna de a combina niste hexagoane astfel incat sa obtii culorile dorite. Foarte putin trading intre jucatori, si te rogi ca cineva sa nu joace anapoda pentru a lasa mutari fantastice altora care sa aduca multe puncte. Per total este placut insa pentru ca e inovativ, si cam toata lumea obtine un numar apropiat de puncte, si e usor de jucat cu non-gameri.

N-as alege niciunul din aceste jocuri pentru jucat in 2, ca un gateway Pastiche e bun.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Pastiche vs Fresco

Post: # 49940Post 26octombrie
07 Feb 2014, 17:38

Rautz wrote:A fost o experienta mizerabila, atat pentru mine cat si pentru MandrulDuce, cu care am jucat.
eu n-am jucat Fresco, deci nu pot sa-mi dau cu parerea insa trebuie sa stii ca daca nu e Tigris sau Ticket to Ride orice joc are 97% sanse sa fie o experienta mizerabila pentru MandrulDuce :roll:
Pastiche e dulce. E destul de smart made, curge frumos, iti ocupa mintea. Nu e un brainburner, no way, da place tuturor celor cu care am jucat. Merge si in 2, nu cred ca difera experienta fata de jocul in mai multi insa sunt o multime de alte jocuri care stralucesc in 2.
So, daca-ti doresti Pastiche, merge in 2, daca vrei un joc fain in 2, mai cauta, sunt altele mai bune.

Rautz

Re: Pastiche vs Fresco

Post: # 49941Post Rautz
07 Feb 2014, 17:42

26octombrie wrote:
Rautz wrote:A fost o experienta mizerabila, atat pentru mine cat si pentru MandrulDuce, cu care am jucat.
eu n-am jucat Fresco, deci nu pot sa-mi dau cu parerea insa trebuie sa stii ca daca nu e Tigris sau Ticket to Ride orice joc are 97% sanse sa fie o experienta mizerabila pentru MandrulDuce :roll:
Nu stiu de ce simti nevoia mereu sa-l critici pe MD pentru ca ai avut poate sesiuni neplacute cu el, eu am jucat de mai multe ori cu el si n-am avut de obicei probleme, plus de asta nu experienta in sine nu ne-a placut, ci jocul.
Oricum, eu am vorbit in principal din perspectiva mea, imi plac aproape toate jocurile cu worker placement, acesta a fost extrem de plictisitor, dar se poate sa devina mai bun cu anumite extensii.

Bineinteles, e mai de folos sa astepti parerea cuiva care l-a jucat mai mult.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Pastiche vs Fresco

Post: # 49942Post 26octombrie
07 Feb 2014, 17:52

Rautz wrote:
26octombrie wrote:
Rautz wrote:A fost o experienta mizerabila, atat pentru mine cat si pentru MandrulDuce, cu care am jucat.
eu n-am jucat Fresco, deci nu pot sa-mi dau cu parerea insa trebuie sa stii ca daca nu e Tigris sau Ticket to Ride orice joc are 97% sanse sa fie o experienta mizerabila pentru MandrulDuce :roll:
Nu stiu de ce simti nevoia mereu sa-l critici pe MD pentru ca ai avut poate sesiuni neplacute cu el
Octav e unul dintre ultimii oameni care sa aiba nevoie de un avocat. Cred ca daca s-ar simti lezat de ceva din ce spun eu (sau altcineva), are gura la el. In plus, nu simt nevoia sa-l critic. Daca citesti mai cu atentie ce-am scris, o sa te prinzi ca il tachinam si nimic mai mult. Iar de jucat cu el,... daca nu mi-ar placea, nu m-as juca.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Pastiche vs Fresco

Post: # 49947Post fl0po
07 Feb 2014, 20:45

eu le am pe amandoua. nu sunt wow , dar merg. pastiche e destul de tematic. am varianta internationala cu sevalete pt tablouri si am si extensiile. sotiei ii place f mult. fresco nu e cine stie ce nici el doar ca e frumusel si usurel. eu le-am luat pt tema in primul rand. deci daca iti face tema cu ochiul feel free to buy them. cred ca as alege Pastiche.
HACK OR GET WHACKED!

jakkal

Re: Pastiche vs Fresco

Post: # 49954Post jakkal
07 Feb 2014, 23:13

O sa incerc sa ii iau eu apararea lui Fresco, desi nu am jucat decat vreo 2-3 jocuri, acum mult timp. Pastiche n-am jucat pana acum.

Fresco mi se pare unul dintre jocurile in care actiunile/mecanismele sunt f legate de tema. Ex: vrei preturi mai bune / culori mai multe, ii trezesti mai devreme pe muncitori. Daca ii trezesti devreme de prea multe ori, o sa le scada moralul si s-ar putea sa plece unul pana cand le revine moralul. Ai nevoie de verde, amesteci galben cu albastru...etc. Nu cred ca este vreo actiune care sa nu aiba corespondent tematic.

Oricum, precizez ca l-am jucat doar in 4 patru si cu toate expansiunile cu care vine baza. Din ce mi-a dat seama, acele expansiuni il fac mult mai interesant decat este fara ele.

danutzek
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 180
Joined: 10 Sep 2011, 19:35
Location: Iasi

Re: Pastiche vs Fresco

Post: # 49968Post danutzek
08 Feb 2014, 09:42

Multumesc tutoror pentru raspunsuri. O sa tin cont de ele.

Obisnuitu

Re: Pastiche vs Fresco

Post: # 58091Post Obisnuitu
25 Nov 2014, 20:12

Salut

Am jucat o singura data Pastiche si a fost cea mai urata experienta din viata mea, in materie de boardgame.

numai bine tuturor
Last edited by Obisnuitu on 26 Nov 2014, 19:16, edited 1 time in total.

andreimic

Re: Pastiche vs Fresco

Post: # 58100Post andreimic
25 Nov 2014, 21:54

Obisnuitu wrote:Salut

Am jucat o singura Pastiche si a fost cea mai urata experienta din viata mea, in materie de boardgame.

numai bine tuturor
Hehe, chiar n-am mai jucat de mult timp și cu asta m-ai făcut să-l scot de pe raft! ;)

User avatar
BlackPharaoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 119
Joined: 01 Feb 2012, 12:34

Re: Pastiche vs Fresco

Post: # 58515Post BlackPharaoh
09 Dec 2014, 09:43

In primul rand nu as recomanda nici unul dintre ele pentru jucat in 2.

In al doilea rand tine foarte mult de tipul de jocuri pe care tu si prietenii tai le agreeaza.
Pastiche are reguli relative putine si destul de simpliste (de aia e considerat si ca un bun gateway). Asta il face placut si usor de acceptat de foarte multi oameni. Ca si exemplu, daca iti place Ingenious e oarecum asemanator, doar ca are si tema. De mentionat ca am jcuat international edition care aduce elemente in plus tematice.
Fresco e mai mult un eurogame. Reguli mai stufoase care incearca sa fie simplificate prin tematica. Desi macanica principala de worker placement e core-ul jocului (mecanica care de altfel e destul de apreciata de oameni) nu prea se ridica la nivelul celorlalte jocuri asemanatoare.

Parere personala:
Pastiche l-am jucat de vreo 7 ori, toata lumea s-a simtit bine. Recunosc ca abia astept sa il mai joc.
Fresco l-am jucat de vreo 3 ori si mi-a cam ajuns. Adica daca e sa vrem sa jucam un worker placement game avem variante mult mai bune. Putin probabil sa il mai joc prea curand.

Referitor la BGG, exista aceasta tendinta de a avea un rating mai bun jocurile mai complexe, dar pe de alta parte aceste jocuri se dovedesc si mai exclusiviste (mai greu de gasit oamenii cu care sa le joci - nu e valabil pentru toate).

Daca chiar vrei sa alegi unul din cele 2 eu zic ca diferenta de fun pe care poti sa o obtii jucand fiecare din ele e destul de mare in favoarea Pastiche. Dar din nou, asta depinde foarte mult de ce iti place tie si de oamenii cu care joci in general.

Again, criteriul ca vrei sa il joci in 2 nu e favorabil nici unuia dintre ele.

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”