Blood Bowl Team Manager - the card game

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Blood Bowl Team Manager - the card game

Post: # 54828Post Teddy
30 Jul 2014, 15:58

Hello!

Pana acum am incercat jocul doar in 2 jucatori, dar mi-am pus urmatoarea intrebare:
Ce se intampla daca ambii jucatori sunt afiliati aceleiasi asociatii ? ..sau in jocul de 3-4?
*Am jucat doar cu orcii si elfii (2 jocuri la activ). Fiecare rasa facea parte din alta asociatie. (OWA si CWC)

Cum se separa cartile? Pot trage un super-star care are alt simbol decat cel al rasei mele si sa-l folosesc?.. iar cand il plasez pun un token pe el(sa stiu ca este al meu)? sau il pun sub deck??

Daca nu am fost suficient de explicit mai incerc :
Concret, daca suntem doi jucatori si jucam cu Humans+Dwarfs, ambele rase sunt afiliate asociatiei OWA. Se face un singur deck din care sa ne tragem super-stars?

Multumesc!

Tarmyniatur

Re: Blood Bowl Team Manager - the card game

Post: # 54834Post Tarmyniatur
30 Jul 2014, 18:33

Teddy wrote:Cum se separa cartile? Pot trage un super-star care are alt simbol decat cel al rasei mele si sa-l folosesc?.. iar cand il plasez pun un token pe el(sa stiu ca este al meu)?
Da, exact asa functioneaza.
Teddy wrote: Concret, daca suntem doi jucatori si jucam cu Humans+Dwarfs, ambele rase sunt afiliate asociatiei OWA. Se face un singur deck din care sa ne tragem super-stars?
Absolut corect, ambii vostrii superstari + superstarii fara factiune.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Blood Bowl Team Manager - the card game

Post: # 54839Post Teddy
31 Jul 2014, 11:16

Bun, hai ca am nimerit-o cu logica. :)

In cazul acesta mai am o intrebare.
Fiecare "manager" are doar 3 token-uri. Asta inseamna ca nu poti avea mai mult de 3 jucatori din alte rase in joc in acelasi timp? Sau iti pui un token la un highlight pe partea unde ai tu jucatorii ca sa stii ca sunt ai tai? (pentru ca oricum doar doi manageri au voie sa-si plaseze jucatori la un highlight)

Cu alte cuvinte, te limiteaza in vreun fel faptul ca ai doar 3 tokenuri?

Rautz

Re: Blood Bowl Team Manager - the card game

Post: # 54853Post Rautz
31 Jul 2014, 14:41

Nu te limiteaza cu nimic, in 2 jucatori nici nu trebuie folosite (pentru ca stie fiecare ai cui sunt jucatorii) si in general nici nu prea se folosesc, decat in cazuri foarte rare.
E doar un 'reminder' al cui e jucatorul de pe masa, in caz ca uita cineva.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Blood Bowl Team Manager - the card game

Post: # 54863Post Teddy
31 Jul 2014, 16:57

Ok, mersi frumos amandurora pentru raspunsuri.

M-am lamurit acum. Urmeaza un joc in 4 :D

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”