Saboteur

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
danyl18
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 20
Joined: 13 Feb 2015, 09:51
Location: Cluj Napoca

Saboteur

Post: # 60727Post danyl18
28 Mar 2015, 23:50

Nu e cel mai dificil joc, dar tot am cateva nelamuriri. :)

1. Daca pe un drum se pune o poata verde, se spune ca este blocat pentru cealalta echipa. Totusi noi nu stim care din ce echipa e, deci practic oricine poate continua drumul, nu? Chiar si un jucator cu pitic albastru. Intrebarea este: pe acest drum cu poarta verde se poate pune si o poarta albastra? Si daca da, ce se intampla la final daca acesta e drumul care duce la comoara?

2. Intr-un joc in care sunt numai pitici si speculant nu se ajunge la comoara pana la finalul jocului. In acest caz, avand in vedere ca nu exista sabotor, speculantul castiga ceva? Eu am inteles ca in acest caz castigatori ar fi speculantul si sabotorul (deci sa spunem 2 castigatori, care raman unul pentru ca sabotorul nu exista), speculantul castigand cu 2 gold mai putin decat ... cine? :)

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Saboteur

Post: # 60736Post DeeDee
30 Mar 2015, 09:25

La 1. stiu sa-ti raspund. Drumul se poate continua, sigur. Pot sa fie doua usi de culori diferite. Piticii care sunt albastri sau verzi nu ajung la comoara in acest caz. Deci, castiga restul.
Oricum, nu e totul pierdut cu o usa colorata, mai sunt si scarile alea de trecere, mai sunt cartile cu care poti elimina un drum... speranta moare ultima

User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Saboteur

Post: # 60749Post bogdanjovi
30 Mar 2015, 15:06

1. Sabotorii castiga conform http://www.wardman.org/wp-content/uploa ... boteur.pdf. Pare coerent. Vezi ca mai sunt o gramada de discutii care te pot lamuri pe BGG.

User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Saboteur

Post: # 60754Post bogdanjovi
30 Mar 2015, 16:27

De pe blogul designer-ului: http://fredericmoyersoen.blogspot.ro/20 ... tions.html

If there are 2 blocking doors (green and blue), the boss and profiteer can win (together or alone). All the other gold-diggers have lost. If none of both is present, nobody wins.

If the boss wins alone, he gets 4 points. If the profiteer wins alone, he gets 3 points.

danyl18
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 20
Joined: 13 Feb 2015, 09:51
Location: Cluj Napoca

Re: Saboteur

Post: # 60780Post danyl18
31 Mar 2015, 21:37

Multumesc foarte mult!

Cred ca e clar acum :D

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”