Întâlniri recurente în Iași

Intalniri in Iasi!
Post Reply
User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Întâlniri recurente în Iași

Post: # 97086Post sergiunastrut
26 Mar 2019, 22:17

Salut,

Mă adresez tuturor ieșenilor de pe forum: ne organizăm pentru un format de seri recurente de boardgames, undeva în oraș? Ar fi interesați, urmând să stabilim ulterior locația?

Merci,
Sergiu
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

azzido
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 1
Joined: 28 Mar 2019, 14:27

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 97154Post azzido
28 Mar 2019, 14:29

interesat ;)

placesandfaces
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 13
Joined: 21 Oct 2018, 20:39

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 97245Post placesandfaces
01 Apr 2019, 14:25

Salut, si eu sunt interesat.

madalina
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 15
Joined: 20 Nov 2018, 14:32

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 97430Post madalina
06 Apr 2019, 09:10

Si eu sunt foarte interesată. :)

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 98118Post sergiunastrut
18 Apr 2019, 23:56

Mulțumesc de răspunsuri. Îmi cer scuze de întârziere, am fost prins cu multe în ultima vreme. Cunoașteți vreun loc mai potrivit decât Retro Cafe? În principiu, locuri unde să existe mese mari și spațiu suficient. Ca și frecvență, mi-ar plăcea ca întâlnirile să fie săptămânale, dar din cauza timpului, mai realist ar fi odată la 2 săptămâni. Ce părere aveți?
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

madalina
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 15
Joined: 20 Nov 2018, 14:32

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 98243Post madalina
21 Apr 2019, 20:38

La Retro Cafe au și mese suficient de mari?
Mi-ar plăcea să spun că sigur pot juca o dată la 2 săptămâni, mai realist mi se pare o dată pe lună pentru mine. Dar asta rămâne de văzut. În orice caz, abia aștept.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 98281Post sergiunastrut
22 Apr 2019, 14:09

Nu sunt foarte mari, dar doar acolo am jucat în oraș. @azzido, @placesandfaces, aveți alte propuneri?
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 281
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 98382Post phasola
25 Apr 2019, 11:18

La Harmony Cafe au ceva jocuri si mesele sunt mai mari.
As fi si eu interesat de un meetup.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 100646Post sergiunastrut
22 Jul 2019, 00:00

Revenind pe acest topic, săptămâna aceasta până la sfârșit mi-aș dori să concretizăm cea mai bună locație și ulterior și prima întâlnire. Așadar, mai jos, prima propunere [le voi adăuga pe parcurs]:

1. Master Escape - din discuțiile cu ei, ne-ar putea rezerva săptămânal/o dată la două săptămâni o masă de undeva din incinta locației, masă de maximum 9 persoane zic ei - deși cred că permite un singur joc de 4-5 oameni [urmează să trec pe la ei să mă conving]. Costul propus ar fi de 5 RON/om/oră, dar dacă ne angajăm pe termen lung, probabil se mai negociază puțin. Ei spun că au în jur de 50 de jocuri în bibliotecă, dar presupun că majoritatea sunt super light - oricum ne bazăm pe jocurile aduse de noi.
Pro: Probabil cea mai ieftină variantă ca și cost (la o medie de 3-4 ore, sper să obținem 10-15 RON/om) și probabil cea mai puțin gălăgioasă.
Contra: Nu-i cel mai arătos loc, trebuie să venim mâncați/băuți, locuri limitate.

2. Red Pipes - am primit confirmare că rezervarea e fezabilă în formă recurentă, mă întâlnesc cu ei la mijlocul săptămânii și revin cu detalii.

Ce părere aveți? Aveți alte propuneri de care să mă interesez punctual?
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

madalina
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 15
Joined: 20 Nov 2018, 14:32

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 100723Post madalina
24 Jul 2019, 09:12

Eu sunt ok cu orice loc, mai ales că probabil n-o să pot veni de fiecare dată. Mulțumesc pentru demersuri.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 100738Post sergiunastrut
24 Jul 2019, 13:27

Mulțumesc de feedback, @madalina!

Mai jos, sumarul actualizat pentru ambele locații:

1. Master Escape - din discuțiile cu ei, ne-ar putea rezerva săptămânal/o dată la două săptămâni o masă de undeva din incinta locației, masă de maximum 9 persoane zic ei - deși cred că permite un singur joc de 4-5 oameni [urmează să trec pe la ei să mă conving]. Costul propus ar fi de 5 RON/om/oră, dar dacă ne angajăm pe termen lung, probabil se mai negociază puțin. Ei spun că au în jur de 50 de jocuri în bibliotecă, dar presupun că majoritatea sunt super light - oricum ne bazăm pe jocurile aduse de noi.

Pro: Probabil cea mai ieftină variantă ca și cost (la o medie de 3-4 ore, sper să obținem 10-15 RON/om) și probabil cea mai puțin gălăgioasă.
Contra: Nu-i cel mai arătos loc, trebuie să venim mâncați/băuți, locuri limitate.

2. Red Pipes - am primit confirmare că rezervarea e fezabilă în formă recurentă, iar condițiile diferă în funcție de anvergura evenimentului. Ei au 10 mese de 60x60 sau 60x70 [știu, destul de mici, dar le putem uni câte 2 sau mai multe pentru jocurile mai mari], iar dacă evenimentul nu presupune rezervarea a mai mult de 2-4 mese, atunci suntem bineveniți, nu există condiții [deși mi se pare de bun simț o consumație cât de mică, drept mulțumire]. Dacă în schimb ocupăm mai mult de jumătate din sală, vom cădea la un consens pentru o consumație minimă impusă per participant.

Pro: Atmosferă mai cozy, canapele pe întreaga latură a peretelui, ofertă de mâncare/băutură.
Contra: Se închide la ora 21:00, poate 22:00 în seara evenimentului, deci dacă ne întâlnim la 6 atunci vorbim de 3-4 ore de joc maximum, mai gălăgios ținând cont că e bistro/cafenea.

Personal înclin spre Red Pipes, iar dacă există feedback/doritori, aș încerca o primă întâlnire săptămâna viitoare. Aștept reacțiile voastre pentru a da drumul la lista de înscrieri [propun fie un miercuri/joi începând cu 18:00, fie sâmbătă și atunci e posibilă o altă oră].
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

juganarubv
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 1
Joined: 24 Jul 2019, 17:57

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 100751Post juganarubv
24 Jul 2019, 18:02

Salut. Suna bine red pipes. Felicitari pentru initiativa.

madalina
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 15
Joined: 20 Nov 2018, 14:32

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 100758Post madalina
24 Jul 2019, 21:07

Pare ok Red Pipes. De asemenea, mai propusese cineva Harmony cafe, pare drăguț și aerisit (adică nu prea înghesuit) în poze. Apropo de ce ziceai pe grupul de FB, cu angajamentul am și eu o problemă, fiindcă lucrurile sunt adesea imprevizibile, dar, dacă sunt mai mulți doritori, nu cred că întâlnirile vor avea de suferit. Și mă bucur foarte mult că va fi un grup și în Iași. :)

DRares
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 2
Joined: 25 Jul 2019, 08:29

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 100769Post DRares
25 Jul 2019, 08:43

Eu as inclina spre MasterEscape pentru ca am mai fost pe acolo. Au multe board games, inclusiv chestii heavy (au civ si au o clona de D&D, de alea imi amintesc eu dar au un raft intreg lat de un metru si inalt din podea pana in tavan doar cu board games deci sigur mai sunt) si au mese mari, pe care chiar poti juca ceva mai heavy.

In ceva gen red pipes sau practic orice cu acea dimensiune a meselor... e mai dificil cu orice necesita mai mult spatiu.

Apropos de angajament imi place idea, am auzit ca prin grupuri mai serioase de gaming ca angajament se cere de la playeri un 50-100 lei care se inapoiaza dupa ce respecta angajamentul like 3 luni sau asa ceva, un "player buy-in". Nu stiu cati ar aceepta idea dar e interesanta.

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 281
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 100851Post phasola
29 Jul 2019, 10:09

+1 red pipes
Nu cred ca lipsa de jocuri ar fi o problema, sigur are lumea cate ceva pe acasa care sta in tipla de ceva timp :D.
Exista un grup de facebook/skype/whatsapp unde se poate discuta mai usor?

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Întâlniri recurente în Iași

Post: # 100856Post sergiunastrut
29 Jul 2019, 11:08

phasola wrote:
29 Jul 2019, 10:09
+1 red pipes
Nu cred ca lipsa de jocuri ar fi o problema, sigur are lumea cate ceva pe acasa care sta in tipla de ceva timp :D.
Exista un grup de facebook/skype/whatsapp unde se poate discuta mai usor?
Da, caută Iasi Board Gamers | Meetup pe facebook.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

Post Reply

Return to “Iasi”