Essen 2019 - precomenzi Regatul Jocurilor - FEEDBACK

Post Reply
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Essen 2019 - precomenzi Regatul Jocurilor - FEEDBACK

Post: # 104347Post DanielIndru
14 Nov 2019, 16:03

Am vorbit cu Alex si am decis ca putem repeta experienta si anul urmator, cu mici modificari - ce vor fi incluse in primul post din thread cand va veni vremea:

1. Trebuie sa fim constienti ca e posibil sa nu se aduca toate jocurile care se cer. Motivele sunt diverse, de la paleti blocati in vama sau jocuri ce se vand in primele doua ore, pana la probleme de comunicare cu anumiti publishers sau refuzul acestora de a coopera cu retailers.

2. Toate jocurile care se aduc de la Essen trebuie ridicate in maxim 2 saptamani.

3. Precomenzile pentru Essen se supun acelorasi conditii de pret ca si comenzile "obisnuite". Nu exista preturi speciale de precomanda sau discount suplimentar de volum. Cine se incadreaza pentru discount la comenzile din stoc, il va primi si la aceste precomenzi.

4. Jocurile de la Essen nu intra in promotia de Black Friday.


Fiind prima data cand am organizat asa ceva, cu 40+ oameni care si-au exprimat dorintele, sigur exista moduri diverse de a imbunatati.
Deci, vreau sa aud si opinia voastra.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Essen 2019 - precomenzi Regatul Jocurilor - FEEDBACK

Post: # 104384Post thenede
15 Nov 2019, 15:03

Multumesc de intentie si organizare.

Ridicatul in 2 saptamani nu stiu cat de aplicabil e, in conditiile in care din 10 jocuri au ajuns vreo 2-3. Ceea ce a insemnat sa mai caut prin depozit inca pe atatea sa ma calific la discount.
Daca te referi la 2 saptamani de la aducerea integrala a precomenzii, sigur...altfel nu pot la fiecare comanda partiala sa tot adaug.
Sau alternativ, sigur, le iau si platesc pe bucati, dar sa se aplice discountul la toate comanda facuta si confirmata de regat in prealabil.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Essen 2019 - precomenzi Regatul Jocurilor - FEEDBACK

Post: # 104385Post emisanSB
15 Nov 2019, 15:29

Total de acord cu postul anterior.
Daca ar veni toate precomenzile in decurs de o săptămână, da, ar fi perfect.
Dar unele ajung și la o luna după primele apariții.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Essen 2019 - precomenzi Regatul Jocurilor - FEEDBACK

Post: # 104387Post Corwin
15 Nov 2019, 15:59

Probabil vorbim strict de ce a venit de la Essen. Caz in care ar fi foarte fain sa avem informatia asta in tabelul cu cererile. Cred ca asta ar fi pricipala cerere a mea: updatarea tabelului dupa Essen cu ce a fost adus, ce se cauta in continuare la distribuitori, ce are intarzieri, etc. Nu stiu daca trebuie mai mult decat primele doua categorii. Poate doar promouri limitate la Essen pe care daca nu le prinzi poti sa uiti de ele. Deci: e adus, va fi adus, nu se poate.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Essen 2019 - precomenzi Regatul Jocurilor - FEEDBACK

Post: # 104655Post Teddy
25 Nov 2019, 12:35

Incep prin a spune ca mi se pare foarte buna comunicarea de cand ai inceput sa te ocupi de medierea intre forum si regat. Keep it up.

Acceasi problema vad si eu cu ridicare comenzilor in 2 saptamani. Doua saptamani de cand au ajuns toate ar fi ideal, dar imi dau seama ca aceasta regula a fost mentionata pentru ca problema spatiului este de actualitate in depozit, mai ales dupa Essen cu zeci de cutii sosite. Am vazut stive de jocuri pentru zeci de persoane si era haos. Pentru atingerea baremului de 1200 lei, care devine o problema cand jocurile iti ajung in 3-4 transe nu este fezabil termenul de doua saptamani de la sosirea primei transe.

Eu as fi dispus sa platesc la sosirea primei transe tot ce mai trebuie sa soseasca, daca se stie pretul, evident. Astfel consider ca rezolvam si problema spatiului, pragului de 1200 de lei si livrarea in transe a jocurilor dorite.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Essen 2019 - precomenzi Regatul Jocurilor - FEEDBACK

Post: # 104656Post DanielIndru
25 Nov 2019, 13:21

Multumesc pana acum.

In cazul in care nu m-am exprimat destul de clar, vreau mai ales feedback pentru modul in care s-au desfasurat lucrurile anul acesta. :)
Ce e de imbunatatit, cum se poate schimba procesul, ce ati simtit ca lipseste, etc.

Post Reply

Return to “Promotii, stiri si noutati parteneri”