Ce mai e nou în colecție

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114532Post Corwin
21 Sep 2020, 17:31

emisanSB wrote:
21 Sep 2020, 16:23
Nu imi dau seama ce anume criticati dar editia noua de CoB e chiar decenta din punct de vedere al materialelor folosite (cutie, carton folosit pentru tokens, etc) Ma refer la ultimul print, din 2020. Eu zic ca e un pas inainte pentru Alea, desi din punctul asta de vedere, eu nu am avut vreo problema serioasa niciodata.
Grafica e alta poveste, dar aici lucrurile sunt mult mai subiective.
Mda, ai avut noroc se pare, si au corectat ultimul printing. Cel dinainte avea o cutie asa de subtire ca te uitai urat la ea si se indoia. Era penibil, ca au aparut reviewuri care vorbeau despre joc, si cand aratau cutia era deja indoita in zece locuri...
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114533Post Gi0ny
21 Sep 2020, 18:24

Am luat și eu recent CoB de la RJ și da, chiar e foarte ok, fata de ediția mai veche. Cutia este chiar ok, normala as zice, plus ca mai are încă o tavita sa zic asa de carton în cutie.
Token urile sunt clar mult mai ok. Contrast al culorilor mai ridicat, se vad mai bine clădirile. Și bănuții sunt altfel. Rămân acele player boards foarte subtiri, practic sunt ca o coperta de revista, dar na...probabil ma voi duce la un centru de printare sa le scaneze și sa mi le printeze pe carton gros.
Încă nu am apucat sa număr toaaaate componentele sa vad dacă lipsește ceva, am văzut ca unora le lipseau diverse, la cele cumpărate la oferta de pe alte site uri.
Siii pentru cine e super fan și vrea, pe etsy găsești chestii mișto pentru joc. Layer pt boards sa nu alunece hexagoanele,3d printed organizers în care sa ții hex urile, banii și alte câteva chestii, am văzut și un fel de caps pt hexuri etc. https://www.etsy.com/market/castles_of_burgundy

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114534Post emisanSB
21 Sep 2020, 19:42

Multi se plâng de cartonul subțire al planselor jucătorilor dar cred că majoritatea nu îsi dau seama că jocul nu ar fi încăput în cutie, cu 16 planșe din carton gros.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114535Post adelindumitru
21 Sep 2020, 19:45

Mie îmi plac plasele de la Burgundy. Arata bine și își fac treaba. Prefer sa dau 200 de lei pe un joc bun decât 300 doar pentru niște briz briz uri inutile

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114536Post Corwin
21 Sep 2020, 20:11

Cu plansele si tokenele nu prea am treaba. Bine, grafica de pe ele e altceva, putea fi aleasa o paleta mai unitara.

Insa am comparat grosimea cutiei cu cea de la extensia de Dinogenics (primul lucru care mi-a cazut in mana), si cea de la Burgundy e probabil de doua ori mai subtire (sau chiar mai subtire de atat). Practic copilul meu care are 15 kg s-a urcat la un moment dat pe marginea cutiei de Dinogenics si nu s-a intamplat nimic. Daca se urca pe cea de Burgundy ar fi distrus-o mai rau decat a distrus Thanos spoiler spoiler spoiler.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114542Post adelindumitru
21 Sep 2020, 23:31

Image

Am jucat astă seară Castles of Tuscany. Jocul este mult mai light decât Burgundy, dar nu mi se pare atât de asemănător încât să nu își găsească locul în colecția cuiva. Dacă ar fi să aleg, aș alege clar Burgundy, dar îmi place și Castles of Tuscany. E sub Carpe Diem și Burgundy, dar peste Amerigo și Notre Dame. Update-urile pe care le poți face mi se par cea mai interesantă parte, mai ales că ai un număr limitat în fiecare joc (4 cu tot cu cel de început).

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114543Post rabesandratana
22 Sep 2020, 00:19

Corwin imi tine locul azi la comentarii despre Alea. La urmatorul joc Alea, ma bag si eu. Acum nu mai are rost, ca deja a facut el destula galagie :D

Cat despre joc, nu stiu ce sa comentez ca nu am gasit nimic pe youtube. Ai zice ca a aparut doar la noi in tara si la nemti, in rest nici urma de un review/playthrough in engleza, sa stiu cu ce se mananca acest Castel din Tuscany :?

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114544Post adelindumitru
22 Sep 2020, 00:31

N-a apărut în Statele Unite.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114548Post Teddy
22 Sep 2020, 07:35

adelindumitru wrote:
22 Sep 2020, 00:31
N-a apărut în Statele Unite.
I-am facut pe americani :lol:

vreSB
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 118
Joined: 25 Oct 2019, 11:24

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114610Post vreSB
23 Sep 2020, 23:16

rabesandratana wrote:
22 Sep 2020, 00:19
Cat despre joc, nu stiu ce sa comentez ca nu am gasit nimic pe youtube. Ai zice ca a aparut doar la noi in tara si la nemti, in rest nici urma de un review/playthrough in engleza, sa stiu cu ce se mananca acest Castel din Tuscany :?
A aparut ieri seara:
Part 1: www.youtube.com/watch?v=KY713CD40GI
Part 2: www.youtube.com/watch?v=hpLgPpcC7kA
Impressions: www.youtube.com/watch?v=4evlLhze05U

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114611Post rabesandratana
23 Sep 2020, 23:44

Da, stiu, sunt abonat la slikerdrips. Multumesc oricum pentru notificare! :tu: Am vazut aseara clipul si pare mai light decat COB. Grafica mediocra, dar nu deranjanta. Nu sunt inca sigur daca are rost sa il adaug in colectie si pe asta. Poate cand apare pe Tabletop, il testez si ma lamuresc daca merita pretul ala. Am dat 100 lei in magazin pe COB, care clar e jocul mai bun, asa ca nu sunt convins daca are sens sa dau dublu pe o reimplementare. Astept ceva nou de la Feld, ceva care sa ma uimeasca. Momentan tot scoate jocuri de la naftalina si le reimprospateaza, ceea ce e ok pentru cine nu le are pe cele vechi.

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114612Post Norowas
23 Sep 2020, 23:57

Apare Bonfire. Pare bun, însă nimic wow, revoluționar. https://youtu.be/AeK-PTnwcHA

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114613Post adelindumitru
24 Sep 2020, 00:01

rabesandratana wrote:
23 Sep 2020, 23:44
Da, stiu, sunt abonat la slikerdrips. Multumesc oricum pentru notificare! :tu: Am vazut aseara clipul si pare mai light decat COB. Grafica mediocra, dar nu deranjanta. Nu sunt inca sigur daca are rost sa il adaug in colectie si pe asta. Poate cand apare pe Tabletop, il testez si ma lamuresc daca merita pretul ala. Am dat 100 lei in magazin pe COB, care clar e jocul mai bun, asa ca nu sunt convins daca are sens sa dau dublu pe o reimplementare. Astept ceva nou de la Feld, ceva care sa ma uimeasca. Momentan tot scoate jocuri de la naftalina si le reimprospateaza, ceea ce e ok pentru cine nu le are pe cele vechi.
Păi cred că ăsta e și cel mai mare defect al Castles of Tuscany - va fi inevitabil comparat cu Burgundy. Sigur, pot eu și văd că și slikerdrips să zicem că sunt jocuri diferite și că se simt diferit, dar inevitabil comparația va fi făcută. Ori, la o astfel de comparație, Castles of Tuscany cam pierde. Pe de altă parte, cred că Tuscany e un joc care poate plăcea și celor care nu sunt fani Burgundy. L-am jucat azi astă seară, și mi s-a părut bun în continuare, dar nu mă dă pe spate așa cum au făcut-o Carpe Diem și Castles of Burgundy.

Dacă ești fan Feld, însă, nu vei regreta dacă iei și Castles of Tuscany.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 1989: Dawn of the Castles of Tuscany

Post: # 114671Post adelindumitru
25 Sep 2020, 12:43

Cât despre 1989, este o reimplementare interesantă a Twilight Struggle. Ce îmi place față de Twilight Struggle:

1. Coups și realignments au fost înlocuite de support checks - mult mai puțină bătaie de cap pentru a distinge între ele, iar fiecare carte jucată pentru un support check îți dă opțiunea de a face 2 astfel de support checks, which is pretty cool.
2. Evenimentele sunt mai puternice - în twilight struggle, de multe ori preferam să folosesc punctele de operațiuni ale unei cărți în loc de eveniment, dar în 1989 am făcut asta mult mai rar.
3. Mecanica de power struggle de dinainte de scoring este interesantă - o să se regăsească însă și la partea de pucnte negative, pentru că prelungește considerabil jocul.
4. Este mult mai ușor să îți revii - sunt mai multe cărți care dau puncte pe parcursul jocului decât în Twilight Struggle.

Ce nu îmi place față de Twilight Struggle:
1. Este un joc mult mai lung. 1 singură dată am ajuns în TS să facem scoring-ul final, în timp ce aici am jucat 10 runde întregi, din cauza faptului că unele cărți de scoring se pot scoate din joc.
2. Mecanica de power struggle e destul de greu de înțeles - după ce te prinzi care e faza, devine interesantă, dar tot am petrecut zeci de minute citind bine regulile ca să o înțeleg. Sper să nu mi se pară enervantă în jocurile viitoare, momentan încă mi se pare o adiție interesantă.
3. Tocmai pentru că unele cărți de scoring sunt scoase din joc, unele regiuni devin mult mai puțin importante pe măsură ce jocul avansează - partea interesantă e că ele pot redeveni extrem de importante dacă ajungi la final scoring, dar dacă nu ajungi înseamnă că toate eforturile pentru a controla țările respective au fost cam inutile.

Pe scurt, Twilight Struggle mi se pare jocul superior, dar 1989 este un joc foarte bun, pe care îl voi juca cu plăcere. Îmi place tema la ambele, iar faptul că acesta e mult mai concentrat pe un singur an înseamnă că din pucnt de vedere al unei mini-lecții de istorie este un joc excelent (mai ales că există explicații detaliate a fiecărui eveniment descris pe cărți în regulament). Dacă Twilight Struggle este un 10/10, 1989 este un 8.5-9 / 10, ceea ce este încă foarte bine.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Fălci de leu

Post: # 114794Post adelindumitru
29 Sep 2020, 13:36

Image

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Fălci de leu

Post: # 114801Post adelindumitru
29 Sep 2020, 17:14

Chiar și spatele cutiei arată foarte mișto

Image

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Fălci de leu

Post: # 114813Post adelindumitru
30 Sep 2020, 11:09

Image

Am pierdut primul scenariu aseară (mi-a dat bătăi de cap Voidwarden), dar îmi place foarte mult jocul. Povestea pare complet irelevantă, ceea ce mă bucură, căci gameplay-ul e deja foarte bun, și nici măcar nu s-au introdus jumătate de reguli în primul scenariu. Ideea asta cu 4 tutoriale în care ți se prezintă puțin câte puțin regulile e foarte tare, înseamnă că poți să citești primele 10-12 pagini din regulament și deja să începi să joci. De abia aștept să încercăm iar să batem primul scenariu și să vedem ce mecanici noi ne așteaptă în următorul.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Fălci de leu

Post: # 115201Post adelindumitru
09 Oct 2020, 10:38

Image

Am ajuns și la scenariul 4, pe care l-am pierdut la mustață! 1 singur damage mai trebuia să dăm unui Stone Golem, dar din păcate n-am reușit să facem asta.

Jocul mi se pare extraordinar, deja au fost introduse aproape toate mecanicile (mai trebuie să vedem care e treaba cu boss fights și cu alte tipuri de capcane în scenariul 5). Sunt plăcut impresionat de cât de bun e jocul, mai ales că m-am ferit întotdeauna de Gloomhaven pentru că citisem că ar fi tematic, ar fi un fel de rpg, și câte și mai câte. Din fericire, povestea n-are nici o treabă cu mecanicile. Sigur, o poți urma dacă vrei, dar o poți ignora complet. Singurele chestii pe care le mai citim sunt City events, ca să ne decidem ce facem (și pentru că sunt mult mai fun decât povestea din scenario book). Battle goals sunt foarte interesante și distractiv de urmărit.

Cel mai probabil nu voi cumpăra și Gloomhaven, care mi se pare că arată destul de plictisitor (tile-urile alea mi se par extrem de fade), dar Frosthaven cannot get here soon enough!

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Fălci de leu

Post: # 115412Post danielM
14 Oct 2020, 23:33

intrebare: jaws of the lion e cu lipit stickere, rupt carti, modificat iremediabil componente?

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Fălci de leu

Post: # 115415Post DanielIndru
14 Oct 2020, 23:37

Se lipesc niste stickers pe o plansa ca sa marchezi locatiile descoperite, dar altfel nu cred sa aiba componente pe care le distrugi sau schimbi iremediabil.
Se pot relua toate scenariile cu alt personaj odata ce ai terminat campania cu unul.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”