Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - FINAL

Review-urile comunitatii au fost mutate in acest nou sub-forum. Participati si voi!
criss

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24650Post criss
03 Apr 2012, 16:17

In opinia mea jocul nu e nici pe departe urit si e foarte bun de la 4 jucatori in sus. Ce-mi place cel mai mult la el este ca e diferit de la joc la joc, mai ales in ceea ce priveste piata resurselor. Ce nu-mi place este ca e plicticos in 2 jucatori. Per ansamblu, unul dintre cele mai bune jocuri economice.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24653Post DanielIndru
03 Apr 2012, 16:28

Cred ca e si cel mai tranzactionat joc aici pe forum. Foarte multi isi doresc sa scape de el.
(unii opteaza ulterior pentru un joc economic mai bun, dar nu dau nume... in afara de Agricola, Puerto Rico, RftG, Caylus, Le Havre, Steam, Brass, Acquire, Imperial, Navegador, Automobile, Ora et Labora, Vinhos, Shipyard, Tinner's Trail)

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24656Post Shaikan
03 Apr 2012, 16:37

Djdano...cele mentionate de tine sunt bune in felul lor....dar nu consider ca toate sunt mai bune(sau macar cele jucate de mine)....si Power Grid are un avantaj destul de mare fata de o mare parte din cele mentionate de tine.....mere foarte bine si in 6...
Consider ca toate jocurile mentionate de tine au partile lor bune(desi am jucat doar o mica parte din ele), dar x e mai bun ca y tine doar de preferinte.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24663Post DanielIndru
03 Apr 2012, 16:53

Clar tine de preferinte, doar nu o sa dau acuma vreo lege. :)
Doar ca am vazut intamplandu-se exact ce zicea Chuckila:
Chuckila wrote: M-a plictisit teribil faza de licitatie. A:"3" .... B:"4!" .... C:"5" ... A:"6" .... B: "pas" .... C:(numara bani) "7!" .... A: (numara la randul lui): "8" .... C: (numara inca odata): "9" .... A: "10" .... C (numara pentru a nu stiu cata oara ACEEASI BANI): "11" ... B: (taie venele) .... A: "12" .... 5 minute mai tarziu ... A: "23" ... C: "Pas!" .... A: "B!!!!! Trezirea"
Si mi-a trecut cheful de a-l mai juca vreodata. Vremea licitatiilor clasice care apar de 29 de ori intr-un joc a trecut, eu asa cred.
Au fost fun cand au aparut, unii poate inca le gasesc fun cand descopera boardgames, dar sunt atat de multe alte jocuri excelente si cu implicarea constanta si completa a tuturor jucatorilor ca e pacat sa nu le jucam.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24664Post Shaikan
03 Apr 2012, 17:04

Exact cum ziceam.....tine de preferinta....mie imi plac foarte mult jocurile cu licitatie si nu mi se pare ca strica chiar deloc jocul.
Si ca sa fac o referire la ce zicea Chuckila....conteaza enorm de mult si oamenii cu care joci.....am jucat jocuri care pur si simplu nu mi-au placut pentru ca nu erau fun cu oamenii cu care le-am jucat(exemplu Alien Frontiers cand am jucat prima oara si a tinut 3 ore)....dar nu ma refer aici doar ca nu mi-au placut oamenii....ci ca sunt genuri de jocuri mai fun cu anumite persoane....de exemplu Bang.....am jucat cu multe grupuri....cu unii a fost fun(in principiu cei care faceau caterinca...bluffau mult.....si incercam negociau mult).....cu altii nu a fost asa fun pt ca era doar ceva de genul:.....Ok turul meu....bang.....iti iau o carte....mai imi pun in joc pusca asta si gata....am terminat......sau care nu vb absolut deloc.

Si in cazul asta nu inseamna ca jocul nu e bun....ci ca oamenii nu erau potriviti pentru genul ala de joc :). Noi cand licitam la Power Grid interactionam foarte mult cu ceilalti....nu doar spunem 5.....9......14.......mai bagam o gluma....mai o caterinca.....mai o chestie de genul....esti sigur? .... ai bani.....mai incercam sa ne dam seama cat sunt de dispusi unii sa dea pe o centrala etc.......si chiar te tine prins(tin sa remarc ca am jucat power grid cu 4 fete non-boardgamerite.....carora nu le prea plac jocurile......joaca rar.....si de obicei jocuri mai rapide gen Dixit, Carcasson, Bang....dar carora le-a placut foarte mult power grid :))
Last edited by Shaikan on 03 Apr 2012, 17:04, edited 1 time in total.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24665Post MandrulDuce
03 Apr 2012, 17:04

Mai baieti, e ca la poker. Tu ai AA in mana si din flop au iesit 3 bucati. Ai vrea sa dai all-in dar ceilalti au mers turtle. Asa ca iti numeri chips-urile, stai, te gandesti, te razgandesti, te uiti la adversar, incerci parca sa-i citesti gandurile... Nu dai all-in direct ca da toata lumea fold.
Intr-o mica masura asta e si aici. Stau, ma gandesc, licitez sau nu?!?!, las impresia ca vreau o anumita fabrica, ezit, numar banii, iar ezit, licitez cu juma de gura. Ma supraliciteaza cineva si-l las s-o cumpere. Tzeapa, ca eu nu o vroiam de la inceput. Dar e tricky si e cu teatru ca sa iti iasa asa ceva.
Depinde de gusturi. Eu m-am lasat de poker din cauza asta. Si nu-mi place Power Grid... but I understand why some like it.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24666Post suf
03 Apr 2012, 17:16

Am Power Grid de mult timp si n-am apucat sa-l joc pentru ca am auzit si mirosit exact povestea lui Chuckila, iar acum vreau sa-l vand. Dupa ce am jucat neste Texas Hold'em mi-a picat o idee-n cap (probabil nu sunt primul): nu s-ar putea juca licitatia cu dublat? Eu dau 5 lei, tu dai 10 sau te cari? Da da da, e cu 2.83% mai putin strategic, nu-ti ajung numerele, ai licita 9,82 dar nu 10 etc.

Ma intreb: nu s-a gandit nimeni sa repare harta si licitatia? Exista vreo alternativa la Power Grid care sa fie la fel de buna in 6 jucatori?

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24667Post MandrulDuce
03 Apr 2012, 17:20

Da exista... un joc in 5 cu castigatoru la masa

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24668Post Shaikan
03 Apr 2012, 17:27

Nu mi se pare ca harta are vreo problema sincer.......iar licitatia.....daca nu iti place asa cum e....sau ti se pare ca se lungeste....sau mai stiu eu ce......exista house rules baieti......bagati ce vreti voi.....faceti round robin.....fiecare liciteaza o data si doar o data si gata....sau faceti secret bid si aia e....sau puneti multipli de N la puterea 2 - 10 :)...unde N este factorul fun/licitatie :)))..nu va opreste nimeni.

Eu tot ce ziceam e......ca.......pentru ca voua nu va place licitatia si sau alt element.....nu inseamna ca e un joc rau....sau ca exista N jocuri mai bune....inseamna ca fie nu ati prins grup bun.....fie nu v-a placut.....Gusturile nu se discuta :).
Si sincer v-as recomanda sa incercati macar o data :)....inainte sa spuneti X zice ca e naspa deci il dau pentru ca nu e bun :).

Pe mine sincer nu pot sa zic ca ma atragea Liberte ca si aspect si din ce vazusem despre el....si l-am jucat cu tasurinchi....si pot spune ca a ajuns si pe wishlist....e un joc foarte bun din punctul meu de vedere....dar daca era sa il iau strict dupa aspectul fizic probabil nu i-as fi dat o sansa.

Iar dupa ce a zis X, Y sau Z....cel mai bun exemplu e Dominion(iarasi...vb d.p. meu de vedere).....e atat de laudat si apreciat.....incat ma tenta sa il iau....pana l-am jucat.....si m-am linistit....si mi se pare ca e doar hype-ul de el......cumpar carti ca sa cumpar si mai multe carti ca sa pot sa am decul cel mai bun de carti pentru a cumpara puncte.....din punctul meu de vedere e un joc plictisitor rau....dar daca m-as fi luat dupa X,Y sau Z as fi zis....."mama ce achizitie :)....ce joc bun".

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24669Post Chuckila
03 Apr 2012, 17:34

Darksion wrote:Djdano...cele mentionate de tine sunt bune in felul lor....dar nu consider ca toate sunt mai bune(sau macar cele jucate de mine)....si Power Grid are un avantaj destul de mare fata de o mare parte din cele mentionate de tine.....mere foarte bine si in 6...
Vezi, din nou o chestie de perceptie. Cand am listat nemultumirile mele asupra jocului pe BGG, in acea lista "New Games To You <Month> 2011", argumentul primit a fost "Joci Power Grid in 6?!?!?!? Erezie, jocul e super dragging si boring in 6. Sweet spot in 4-5". Pai mersi domnilor, in 4-5 am alte jocuri economice mult mai bune care vreau sa le acord 2-3 ore. Si in 6, e chiar dragging - pana la punctul in care scoate orice urma de fun din joc.

criss

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24672Post criss
03 Apr 2012, 17:51

Chuckila wrote:in 4-5 am alte jocuri economice mult mai bune
Inlocuieste "mult mai" cu "la fel de" si ajungi la adevar. :)

Si nu uitati de extensia China/Korea care, cu o singura plansa de joc cu doua fetze si o foaie de regulament aduce doua jocuri cu stiluri complet diferite fata de jocul de baza.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24674Post Chuckila
03 Apr 2012, 17:56

criss wrote:
Chuckila wrote:in 4-5 am alte jocuri economice mult mai bune
Inlocuieste "mult mai" cu "la fel de" si ajungi la adevar. :)
Fiecare isi poate inlocui dupa bunul plac.

Afirmatia mea ramane la fel. Daca ar trebui sa aleg ce joc economic sa ajunga pe masa, PG nu ar prinde nici macar top 10 momentan. Heck, sunt jocuri economice pe care nu le-am jucat dar mi le doresc pe masa mai mult decat PG.

Yet again, nu pot decat sa ma bucur ca suntem atati useri cu atatea gusturi diferite. Asta inseamna ca exista cate un joc pentru fiecare. Your dirt (your =/= criss; your = toti userii de pe forum) could be my gold (my = Chuckila). :D

Later edit: Si sa inchei cu un citat de pe BGG, care tocmai a fost postat in Madness Tournament: "Power Grid: Because there is no greater excitement in boardgaming than watching your opponents fiddle with a calculator for half an hour. " :lol: :lol:

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24677Post dmx85
03 Apr 2012, 21:26

Darksion wrote:@dmx85 Rule mistakes can always happen....it's a sad fact of life......mai ales ca unele manuale lasa mult loc de interpretare

Daca voi ati gresit initial setup + harta + sistemul de schimbare a centralelor nu e de mirare ca vi s-a parut cam meh :)). Insasi ideea de a juca doar pe 5 regiuni in 6 e ca sa forteze jucatorii sa ii blocheze pe alti jucatorii si sa interactioneze intre ei :). Schimbarea centrarelor in mod corect si determinarea nivelului e importanta de asemena deoarece e posibil ca unele centrale sa iasa din joc si jucatorii care le detineau sa le piarda.

Nu inteleg de ce toata lumea se plange de cat de "urat" e jocul.......recunosc, nu e un joc cu o grafica deosebita, dar nu mi se pare nici urata.....mi se pare ca arata chiar ok cand incep sa apara si orasele pe harta si ma pot gandi la mult mai multe jocuri urate grafic.....exemplul de top pana acum fiind Container.....ideea jocului e buna.....dar jocul arata oribil din punctul meu de vedere......sters.
clar o sa-i mai dau o sansa, mai ales ca am vazut si mecanici interesante la el (licitatia + piata resurselor). Totusi, chiar daca este foarte profund dpdv strategic, tot nu cred ca poate ajunge la un nivel atat de ridicat precum nota de pe bgg. Este al 2-lea joc de top bgg incercat care ma dezamageste putin, dupa Dominion Intrigue, un fel de multiplayer solitaire pe care il pot juca fara probleme pe un telefon, de exemplu, fara sa simt diferente prea mari fata de jocul jucat cu prietenii.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24679Post DanielIndru
03 Apr 2012, 21:39

Uneori am impresia ca aici pe forum oamenilor le e greu sa-si spuna parerea cinstit si fara ocolisuri cand vine vorba de jocuri.
Eu consider asta o mare problema, nu faptul ca vin si spun "Power Grid e slab", "7 Wonders nu are nicio legatura cu locul pe care il ocupa in top BGG" sau "Dominion nu iti arata decat cum sa faci mult shuffling".

Alteori am impresia ca daca spun despre un joc ca e slab, cei care il adora vor considera asta ca un afront, jignire sau atac personal.
Chiar nimeni nu intelege ca e vorba de gusturi si ca avem TOTI dreptul sa avem o parere si sa ne-o sustinem public?
Dreptul la libera expresie nu inseamna "Da, ai dreptate" ci "Iti respect parerea, dar am si eu una care e diferita de a ta".

acidutzu

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24682Post acidutzu
03 Apr 2012, 22:58

Dar este o diferenta intre "X e slab" si "X nu-mi place".
Cine stie, poate unii isi aleg jocurile in functie de ce comentez eu (NOT! :lol: ), si daca zic ca Power Grid, in cazul de fata, nu isi merita locul in top BGG (asta pentru ca urasc licitatiile si mai bine imi amputez mainile decat sa ating bani de hartie), atunci poate rateaza un joc bun.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24683Post DanielIndru
03 Apr 2012, 23:52

Acidutzu, continua propozitia "X nu-mi place" aducand argumentele subiective si extrem de personale si o sa vezi ce iasa.
"Jocul X e extraordinar de bun ce e, dar mie nu-mi place" e o utopie din categoria "hai sa angajam negri ca da bine in statistici, chit ca nu sunt potriviti pentru job" sau "nu le spune copiilor ca sunt ghips la matematica, isi pierd self-esteem si incep sa planga si devin adulti ratati."

Intr-o lume perfecta, lucrurile ar fi asa:
* "Domnule negru, culoarea dumneavoastra nu are nimic de a face cu faptul ca habar nu aveti care e diferenta dintre <familial> si <familiar> sau io mai stiu care alte 2 cuvinte care suna asemanator dar sunt complet diferite."
* "Domnule copil, habar nu stii nimic la algebra, dar nu conteaza, sistemul asta de scolarizare e oricum f#cked up distrus si daca esti bun la orice altceva o sa ajungi mare, numai perseverent sa fii in ce-ti place."
* "Domnule boardgame laudat de mii de oameni, suntem niste cativa carora nu ne plac anumite lucruri in ce te priveste. Esti prea haotic / lipsit de noroc / lung / scurt / fara interactiune / cu prea multa interactiune / colorat / monocrom / hazliu / sec / economic / neeconomic / cu rondel / fara rondel / cu harta / fara harta / cu carti / fara carti / cu miniaturi / cu cuburi / cu cilindri octogonali! / lipsit de tema / fara sfarsit / fara numar, etc pentru gusturile mele. Poate esti luna de pe cer eclipsata de Pluto pentru unii oameni, dar mie nu-mi place mutra ta si nici cum vorbesti. Nu vreau sa te mai vad, in schimb alte ciudatenii imi plac mult mai mult."

Exagerez si am luat-o clar razna, dar la vremuri grele se cer masuri dure.
Sper ca mai are lumea niscai simtul umorului. :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24684Post suf
03 Apr 2012, 23:57

As zice ca de cele mai multe ori cand cineva zice "X e slab", zice de fapt "X nu-mi place". Cel putin cand e vorba de jocuri. Pana la urma in perspectiva lui X e slab. Poate daca e vorba de vreun studiu/cercetare unde pui jocurile pe un barem atunci cele doua formular nu au legatura, altfel sunt cam acelasi lucru. Nu?

LE: Sau unii ar combina altfel cele doua formulari? Ar putea spune "X nu-mi place, dar e bun"? Sau "X imi place, dar e slab"? N-as zice.
Last edited by suf on 03 Apr 2012, 23:59, edited 1 time in total.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24685Post Chuckila
03 Apr 2012, 23:59

djdano wrote:Esti prea haotic / lipsit de noroc / lung / scurt / fara interactiune / cu prea multa interactiune / colorat / monocrom / hazliu / sec / economic / neeconomic / cu rondel / fara rondel / cu harta / fara harta / cu carti / fara carti / cu miniaturi / cu cuburi / cu cilindri octogonali! / lipsit de tema / fara sfarsit / fara numar, etc
Sper ca nu sunt singurul ciudat care a citit chiar tot. Intr-un fel chiar imi doream sa se continue cand am ajuns la etc :? :?

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24686Post suf
04 Apr 2012, 00:02

Na ca djdano a fost mai iute ca mine (probabil pentru ca a scris mai mult :P)

@Chuckila: Cred ca si eu sunt ciudat de-ala. Deci suntem cel putin 2 singurii ciudati, nu esti singurul :P

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24687Post Mono
04 Apr 2012, 00:23

Nu sunt in firea mea. Dintre toate caracteristicile enumerate am retinut cilindri octogonali si m-am dus rapid la dulap sa ma uit la Puerto Rico. Daaaaa... asta era! Am innebunit :shock: nu mai scap nici cu medicamente straine :shock:

Post Reply

Return to “Sertarul cu Pareri - review-uri comunitate”