Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - FINAL

Review-urile comunitatii au fost mutate in acest nou sub-forum. Participati si voi!
User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24688Post suf
04 Apr 2012, 00:24

:lol:

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24689Post suf
04 Apr 2012, 00:26

:lol:

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24690Post adixor
04 Apr 2012, 00:45

din punctul meu de vedere, PG este in ciuda unor idei interesante unul din cele mai

- plictisitoare
- excruciatingly long ma ales in ultimele ture cand toata lumea are nevoie de un calculator ca in citatul
lui chuckila
- urat-urat
- incredibil de bine plasat pentru valoarea pe care o are in ochii mei
- nemeritat tradus in lb romana in locul altor jocur care ar merita dupa mine (exemplu celelalte zeci de jocuri economice f. bune enumerate de djdano)

... jocuri pe care le-am jucat. Pacat de ideile din el ingropate de gameplay-ul groaznic. Si este si unul din jocurile la care nu-mi pot imagina lumea distrandu-se in timp ce-l joaca - vezi sah, go, etc. Acum nu ca asta ar fi un scop in sine al unui boardgame, doar ca spunea cineva pe aici ca e caterinca cand il joaca. In cazul meu putinele glume din timpul PG erau un fel de haz de necaz, sa treaca timpul mai usor. Nu au mers...

Evident asta este doar parerea si experienta mea. Cat tip pe altii ii distreaza, e f. ok, nu ne pot placea aceleasi jocuri. Dar consider ca e bine pentru cineva care citeste acest thread sau oricare altul de pe forum sa gaseasca cat mai multe informatii pentru a putea lua decizia corecta.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24691Post Chuckila
04 Apr 2012, 01:02

adixor wrote:- nemeritat tradus in lb romana in locul altor jocur care ar merita dupa mine (exemplu celelalte zeci de jocuri economice f. bune enumerate de djdano)
Fara sa incerc sa jignesc lumea board gamingului in Romania, nu cred ca suntem la nivelul in care e bine sa traducem jocuri economice. Ar fi mult mai bine un Dominion, Shadow over Camelot, Ticket to Ride, 7 Wonders aso, in loc de Brass, Steam, Vinhos si alte secaturi. Eu unul asa as face, daca ar fi sa incerc sa atrag cati mai multi jucatori noi in board gaming. Cei inradacinati nu vor avea nevoie de Brass in romana pentru nivelul la care sunt.

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24692Post adixor
04 Apr 2012, 01:07

acidutzu wrote:Dar este o diferenta intre "X e slab" si "X nu-mi place".
Cine stie, poate unii isi aleg jocurile in functie de ce comentez eu (NOT! :lol: ), si daca zic ca Power Grid, in cazul de fata, nu isi merita locul in top BGG (asta pentru ca urasc licitatiile si mai bine imi amputez mainile decat sa ating bani de hartie), atunci poate rateaza un joc bun.
e un punct interesant... la inceputurile forumului pot zice ca incercam sa evit manifestarile profund negative la adresa unui joc in reviewurile mele sau in discutii. Logica din spatele acestui comportament era faptul ca erau multi incepatori (de, piata in formare) care mi se parea ca ar fi putut rata un joc doar pentru ca auzeau un lucru, un singur lucru macar rau despre un joc. Cand intri in treaba asta cu boardgames si ai jucat un catan si vrei sa-ti iei un joc, posibil sa cauti apoi informaii pe net despre altele. Asa entuziasmat cum esti la inceput o sa pice f. nasol cand o sa vezi ca "memoir are prea mult noroc", "power grid are licitatie naspa", "dominion e plictisitor, doar iei carti cu alte carti, etc", "Through the ages este extrem de lung" etc. Toate sunt adevarate dar toate vor pune pe fuga pe cineva care nici macar nu stie ce vrea si doar cauta informatii, la extrem putand aduce pe cineva in situatia in care zice "raman la catan, macar asta mi-a placut..."

imi place sa cred ca situatia e alta acum dupa 2+ ani si cred ca e timpul sa spunem despre jocuri, cum zicea si djdano, tot ce simtim fara sa atacam opinia altora ci doar sa o expunem pe a noastra. Si evident, e si timpul sa putem citi opiniile altora fara sa ni se para ca ele contravin cumva sau vor sa le elimine/anuleze pe ale noastre.

p.s. a recomanda cuiva sa foloseasca house rules pentru a-i placea un joc este similar cu a recomanda cuiva sa-si cumpere niste haine care nu-i plac pe motivul ca le poate duce la croitor apoi sa si le faca cum vrea. Exista cateva exceptii de jocuri in care anumite houserules sunt considerate cvasiunanim "the way to play", dar in rest nu vad nici un sens in a cumpara un joc sperand ca niste reguli customizate o sa-l faca atat de bun incat sa schimbe balanta uluitor de mult de la "nu-mi place" la "extraordinar". Si in acest caz evident e mult mai bine sa cumperi un alt joc care iti place si care macar a fost testat in forma in care a fost vandut, daca ne gandim ca houserules in marea majoritate sunt idei frumoase dar netestate suficient si care pot strica alte aspecte ale jocului in moduri mai mult sau mai putin subtile.

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24693Post adixor
04 Apr 2012, 01:12

Chuckila wrote:
adixor wrote:- nemeritat tradus in lb romana in locul altor jocur care ar merita dupa mine (exemplu celelalte zeci de jocuri economice f. bune enumerate de djdano)
Fara sa incerc sa jignesc lumea board gamingului in Romania, nu cred ca suntem la nivelul in care e bine sa traducem jocuri economice. Ar fi mult mai bine un Dominion, Shadow over Camelot, Ticket to Ride, 7 Wonders aso, in loc de Brass, Steam, Vinhos si alte secaturi. Eu unul asa as face, daca ar fi sa incerc sa atrag cati mai multi jucatori noi in board gaming. Cei inradacinati nu vor avea nevoie de Brass in romana pentru nivelul la care sunt.
perfect de acord cu tine, ma refeream strict la jocuri economice, dar sunt de acord ca sunt gramezi de alte jocuri ale caror traduceri ar fi ajutat mult mai mult fenomenul la noi (apropos, boardgames.ro inteleg ca va lansa dixit in romana).

Dar ce sa zic, sunt bucuros ca exista Ideal board games si ca au facut pasii pe care i-au facut si care au ajutat oricum enorm. Acum ... cautatori de nod in papura ca mine vor fi mereu dar nu e usor banuiesc sa pleci la drum asa cum au plecat ei atunci cand nu erau probabil mai mult de 100 de bucati de boardgames detinute in romania ...

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24694Post Chuckila
04 Apr 2012, 01:29

adixor wrote:cautatori de nod in papura ca mine vor fi mereu dar nu e usor banuiesc sa pleci la drum asa cum au plecat ei atunci cand nu erau probabil mai mult de 100 de bucati de boardgames detinute in romania ...
Sa fim clari, eu nu spun ce as fi facut acum cativa ani in locul celor de la Ideal Board Games. Hats off pentru ca au pariat pe ceva cu bataie atat de lunga.

Eu spun ce as face in momentul actual, daca as avea posibilitatea de a discuta cu designeri/publisheri pentru anumite titluri in limba romana. Nici prin gand nu mi-ar trece sa incerc sa traduc jocuri economice, cand ai mine de aur in jocuri precum Dixit, Dominion, Lord of the Rings: TCG, 7 Wonders, Pandemic, Citadels, Bang!, SmallWorld, etc.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24696Post cristianf
04 Apr 2012, 09:01

@Mono Cred ca cilindri octogonali de la Ora et Labora sunt mai cilindri octogonali decat cilindri octogonali de la Puerto Rico. :mrgreen:

acidutzu

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24698Post acidutzu
04 Apr 2012, 09:15

Hai ca am revenit.
"Jocul X e extraordinar de bun ce e, dar mie nu-mi place" e o utopie din categoria "hai sa angajam negri ca da bine in statistici, chit ca nu sunt potriviti pentru job" sau "nu le spune copiilor ca sunt ghips la matematica, isi pierd self-esteem si incep sa planga si devin adulti ratati."
Nu este utopie si comparatia este gresita. Multe jocuri sunt bune si nu ne plac. Setul nostru de valori nu este cel care modeleaza lumea. Faptul ca noua ne place ceva nu inseamna ca asta il face si bun, ci doar ca se incadreaza in preferintele noastre.
Si, daca tot se fac comparatii, sa sar si eu cu cateva: :roll:
- nu conteaza ca ford focus e considerat cea mai sigura masina, nu e bun pentru ca mie imi place dacia 1300;
- cladirile din otel si sticla nu sunt mai bune pentru ca mie imi place sa stau in casa din chirpici;
- nu conteaza ca rosiile modificate genetic sunt mai usor/ieftin de cultivat si rezista mai bine daunatorilor, nu sunt bune pentru ca eu, fiind megaeco, nu mananc fructe decat daca au pete, sunt mici, zbarcite, viermanoase si, daca se poate, sa aiba si un mic gainat de porumbel;
...si ca sa revenim la jocuri...
- Through the Ages: A Story of Civilization nu este un joc bun pentru ca mie imi place Hello Kitty Shopping Spree Game.

Comparatia era buna daca ziceam ca nu conteaza cate de slab este un joc, trebuie sa vorbim pozitiv despre el. Dar eu am zis ca trebuie ar fi bine sa catalogam un joc ca bun sau rau in functie de calitatea componentelor, a regulamentului, a mecanicilor de joc, nu in functie de preferintele noastre.
Prefer jocurile lucioase si cu mult petrol in componente, dar nu o sa ma trezesc niciodata sa spun ca Brass, Caylus, El Grande sau Imperial nu sunt bune, doar pentru ca nu sunt genul meu de jocuri.
Macar in rubrica de review-uri sa incercam sa ramanem obiectivi. Nu cred ca e o dificultate prea mare sa spunem "nu-mi place sa depind de zaruri/nu sunt un fan al licitatiilor/fug de jocurile de carti ca dracul de tamaie/daca joc un board game mai lung de 15 minute innebunesc", decat
"memoir are prea mult noroc", "power grid are licitatie naspa", "dominion e plictisitor, doar iei carti cu alte carti, etc", "Through the ages este extrem de lung"
(ca sa citez si din alta parte :lol: )
Cum imi trecea mie pe sub radar The Manhattan Project daca nu citeam
Iar dintre jocurile foarte noi am pus ochii pe Manhattan Project, are o tema interesanta si se lauda a fi foarte agresiv.
Ma uitasem la poze, citisem comentarii printre randuri si am zis "Euro! Lame! Neaaa!". Dar de indata ce am zarit "foarte agresiv" am zis trebuie sa il am (ca sa pastram tema discutiei, un joc nu este bun daca nu iti faci sotia sa planga, atunci cand il jucati cu parintii ei :lol: :lol: ).
sa zicem ca asa vad jocul:
@djdano in particular, dar pun un * (* fiind emoticonul pe care conducerea inca nu l-a pus, emoticon care te ia in brate si te pupa (evident un pupat camaderesc, nongay :lol: ) pentru a vedea ca ceea ce zic nu e un atac, ci iti zic tie ca membru onorific al "Societatii board gameristice fara zaruri")
Daca faci un comentariu in legatura cu Quarriors! si zici ca e cel mai prost joc, atunci eu ar fi trebuit sa iti fi citit toate postarile ca sa vad ca tie nu iti plac jocurile care depind de cum se rostogolesc mai multe cubulete pe masa. Ei bine, eu te-am citit cap-coada si stiu asta, dar altii care nu se culca ca noi, doar dupa ce verifica ce a mai aparut nou pe fbg.ro, o sa creada ca Quarriors! este cel mai prost joc.

Si ca sa fiu si contructiv...
Esti prea haotic / lipsit de noroc / lung / scurt / fara interactiune / cu prea multa interactiune / colorat / monocrom / hazliu / sec / economic / neeconomic / cu rondel / fara rondel / cu harta / fara harta / cu carti / fara carti / cu miniaturi / cu cuburi / cu cilindri octogonali! / lipsit de tema / fara sfarsit / fara numar, etc
/ai cutia prea mare / ai cutia prea mica/ ai prea mult spatiu in cutie / scoase din tipla piesele nu-ti mai incap in cutie / esti prea scump / nu esti destul de scump pe cine pacalesc :oops: / miniaturi prea mici/mari/putine/multe/nevopsite / ocupi prea mult spatiu / nu ocupi destul spatiu / prea greu / prea usor / in prea multi jucatori / prea solo / prea des jucat / deloc jucat.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24705Post VickdaReaper
04 Apr 2012, 10:05

Meeples, sper ca stiti ca ati pierdut in discutia despre moravuri de la acest topic despre Reteaua Energetica / Power Grid destul timp cat sa fi jucat un A Few Acres of Snow, sa zicem...

Ah! Si stati fara griji, nu o sa intru in hora care se joaca aici. Am venit doar sa dau un refresh si sa va trimit la lucruri mai bune de facut, cum ar fi jucatul. :D

Dar o sa fac, totusi, o mentiune hilara...
suf wrote:As zice ca de cele mai multe ori cand cineva zice "X e slab", zice de fapt "X nu-mi place". Cel putin cand e vorba de jocuri.
De fapt, afirmatia "X este slab" difera de afirmatia "X nu-mi place" doar atunci cand vorbesti despre greutate. In orice alta imprejurare, este clar ca atunci cand numesti pe cineva/ceva "slab", arati ca acel cineva/ceva nu-ti este foarte placut (din stiu eu ce motiv).
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24708Post DanielIndru
04 Apr 2012, 10:14

Las'ca este timp si de jucat.
Daca toata lumea se joaca, pe forum cine sa mai stea??
Si daca numa' ma joc si nu zic nimic, cum spun lumii ce nu-mi place sau ce imi place?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24710Post VickdaReaper
04 Apr 2012, 10:18

O sa se poata deduce ce-ti place si ce nu din numarul de sesiuni inregistrate pe Geek si din jocurile pe care o sa le vinzi la Bursa... ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24711Post DanielIndru
04 Apr 2012, 10:27

Eh, nu e tot timpul relevant ce vand. Uneori mai am si duplicate, alteori mai vand de nevoie...

Plus ca e fun sa stai pe forum si sa participi in tot felul de discutii care iti releva tot felul de atitudini si pareri.
Pe care nu le-as obtine daca m-as juca cu oamenii respectivi. ;)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24714Post suf
04 Apr 2012, 11:18

@cristianf: Ceeeeeeee? Ora et Labora n-are cilindri! :D

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24716Post Shaikan
04 Apr 2012, 11:39

@ Chuckila Te inteleg ce spui si e parerea ta....nu incercam sa te fac sa iti placa PG :)....exact cum am zis in post tine de gusturi :).
@djdano Nu sunt sigur daca te refereai la postul meu sau nu, dar mie unul nu mi-e frica sa imi exprim parerea, dar cand o fac....incerc macar sa ii dau o sansa jocului respectiv si spun ca mie personal nu imi place....nu ca X la incercat si e naspa, deci eu nu il mai incerc :)....sau ca X,Y,Z il vinde deci clar il vand si eu ca tra sa fie prost :lol:

Nu consider o jignire ca sunt oameni care spun ca PG sau alt joc care imi place e naspa....e parerea lor.....fiecare joaca ce ii place.....hell.....sunt 24272 de oameni pe Geek carora le place Dominion......nu insemna ca oamenii aia sunt ignoranti si nu stiu ca exista "N" alte jocuri mai bune ca Dominion ci pur si simplu they enjoy it :).....dupa cum am zis.....pe mine personal m-a lasat rece si cred ca cu greu i-as mai da inca o sansa, dar macar l-am incercat.

Eu nu am incercat sa convertesc pe nimeni la PG si imi cer scuze daca asa a parut.....e alegerea fiecaruia ce joaca si ce ii place....eu am zis doar.....ca merita incercat ca sa iti faci o parere si mai ales daca il ai in colectie deja....e aiurea sa zici(iarasi din punctul meu de vedere)...."Il am in colectie...nu l-am jucat inca...dar il dau pt ca user-ul X a zis ca e naspa....sau pt ca user-ul Y a zis ca e slab" :).

Man, tu ai un blog despre boardgames...tu ar trebui sa fi cea mai obiectiva persoana de pe forumul asta....si totusi pui mult subiectivism in parerile expuse de tine....Nu ma intelege gresit....asta nu inseamna ca trebuie sa zici ca toate jocurile sunt "A ray of sunshine" bune si fara de cusur....ci ca trebuie sa analizezi jocul foarte concret dupa ce l-ai incercat....sa spui pareri bune/rele si la final cand iti expui parerea sa faci inteles ca e parerea ta......nu sa spui ceva de genul si in concluzie jocul Z e un joc foarte slab avand in vedere ca sunt jocurile A,B,C care sunt cu mult mai bune.

Consider this....sunt un om nou in ale boardgameing-ului.....si intru pe forum sau pe un blog sa citesc un review despre un joc care ma atrage....citesc review-ul si vad la sfarsit...deci in concluzie jocul nu merita fiind alte X jocuri mai atragatoare si mai bune....ma gandesc poate ca o fi si o parere putin persoanala...dar tu fiind om cu experienta in jocuri....si zicand ca X e slab....si nu ca......eu consider ca X e slab sau parerea mea este ca X e slab.....ma face sa ma gandesc ca poate intradevar jocul ala nu merita si renunt la el....desi poate mi-ar fi placut....nu zic ca nu mai caut parerei....dar prin faptul ca nu ai incercat sa fi obiectiv....parerea ta a avut un impact negativ asupra alegerii mele.

@Adixor Perfect ok.....l-ai incercat....nu ti-a placut.....asta e parerea ta....si e ok sa ai o parere negativa.....cat timp se intelege ca e parerea ta si nu vi direct.....PG e slab....Brass e top....Caylus e boring....Endeavor face treaba mai buna :)

Si cu asta am incheiat.
Last edited by Shaikan on 04 Apr 2012, 11:43, edited 2 times in total.

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24717Post adixor
04 Apr 2012, 11:41

suf wrote:@cristianf: Ceeeeeeee? Ora et Labora n-are cilindri! :D
Asta cu cilindri octogonali suna ca un patrat triunghic sau un paralelipiped circular :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24720Post suf
04 Apr 2012, 11:53

adixor wrote:Asta cu cilindri octogonali suna ca un patrat triunghic sau un paralelipiped circular :)
Sa nu ne punem piedici imaginatiei :) Cilindrii astia octogonali sunt chiar draguti. Cine ii numeste prisme octogonale sa arunce primul cu piatra.

acidutzu

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24721Post acidutzu
04 Apr 2012, 11:55

Vezi djdano! Daca esti trendsetter ai si responsabilitati. ;)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24723Post suf
04 Apr 2012, 12:04

Maaa care-l superi pe djdano? Vrei razboi? :lol: :P

Am urmarit toate posturile de pe blog si sunt convins ca sunt tratate foarte obiectiv. E important sa fie asa pentru ca cei care le citesc pot veni din diferite contexte si au nevoie de o vedere de ansablu neopinionata (nu cred ca exista termenul asta). In contrast, aici pe forum e normal sa intoarcem jocurile pe toate partile, sa le lovim cu opinii si sa le tragem de piese, apoi sa ne sustinem parerile si sa sarim de fund in sus cand planetele nu ni se conformeaza. Pai nu de-asta-i forum? :D

Dau 30 Elektro pe centrala nucleara.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Sertarul cu pareri - Power Grid / Reteaua Energetica - F

Post: # 24724Post suf
04 Apr 2012, 12:09

Hai sa incercam un Power Grid Play by Forum sa ne facem cu totii o idee si sa putem urmari evenimentele.

Post Reply

Return to “Sertarul cu Pareri - review-uri comunitate”